İnternet Devi Google, Bazı Çalışanların İnternet Kullanmasını Yasakladı: Tamam da Niye?
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

İnternet Devi Google, Bazı Çalışanların İnternet Kullanmasını Yasakladı: Tamam da Niye?

0

 

 

Google, 2.500 kadar çalışanının ofis bilgisayarında internet kullanmasını yasakladı. Bu çalışanlar sadece Google’a ait web araçlarına ve birkaç hizmete erişebiliyorlar. Peki Google, neden böyle bir karar aldı?

ABD merkezli teknoloji devi Google ile ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Google çalışanlarının iş bilgisayarlarında internet erişiminin kısıtlandığı iddia edildi. Üstelik bir Google sözücüsü, olayı tam olarak doğrulamasa da iddianın doğru olabileceğini ima ettiği bir açıklama yaptı. Peki teknoloji alanında iş yapan ve doğrudan internete ihtiyaç duyan Google çalışanları, internet erişimi olmadan nasıl çalışacak?

CNBC’nin iddiasına göre Google’ın yeni kararı, şu an için 2.500 kadar çalışan ile test ediliyor. Bu yeni programa göre çalışanların iş için kullandıkları bilgisayarların dış internet erişimleri kapalı. Personel, sadece Google’ın kendi web tabanlı uygulamaları ile Google Drive ve Gmail gibi hizmetlere ulaşabiliyorlar. Bunun dışında herhangi bir siteye erişim mümkün değil. Ancak bazı muafiyetler var. Bazı çalışanlar, kısıtlı da olsa internet erişimine sahipler.

Peki Google neden böyle bir şey yapıyor?

Daha dün sizlerle paylaşığımız bir haberimizde, Türkiye‘de her 20 saniyede 1 kez siber saldırı düzenlendiğinden bahsettik. İşte Google da bunun farkında. Şirket, çalışanları siber saldırılardan korumak için böyle bir karar aldı. Konuyla ilgili açıklama yapan bir sözcü şöyle konuştu: Ürünlerimizin ve kullanıcılarımızın güvenliğini sağlamak en önemli önceliklerimizden biridir. Kötü amaçlı saldırılara karşı dahili sistemlerimizi güçlendirmenin yollarını düzenli olarak araştırıyoruz.
Bu arada; Google’ın internet erişimini kesme kararının şu an için pilot uygulama olduğunu belirtelim. Şirket, 2.500 personel ile yapacağı testlerde olumlu sonuç alırsa, kararı tüm personeller için uygulamaya koyabilir. Ancak burada kesinleşmiş bir şey olmadığının altını çizelim. Neticede bu karar ile Google personellerinin esnekliği kısıtlanmış oldu. Öte yandan; Google bu karar ile siber saldırılardan tamamen kurtulabilir ve bunun sonucunda belki de “dünyanın en güvenli” şirketi haline gelir.
 
Kaynak: https://www.cnbc.com/2023/07/18/google-restricting-internet-access-to-some-employees-for-security.html 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir