İlk Bakışta Aynı Gibi Görünen 4×4 ve AWD Arabaların Arasındaki Fark Ne?
 1. Anasayfa
 2. Otomotiv

İlk Bakışta Aynı Gibi Görünen 4×4 ve AWD Arabaların Arasındaki Fark Ne?

0

 

4×4 ve AWD (All-Wheel Drive) araçlar, dışarıdan bakıldığında aynı gibi görünseler de aslında pek çok farkları var. En temel olandan başlayarak bu farklara değineceğiz.

4 tekerlekten çekiş sistemine sahip olan 4×4 araçlarda motorun gücü, arabanın 4 tekerleğine de iletilir. Böylece daha iyi çekiş ve yol tutuşu sağlanır. AWD sistemi de yine benzer şekilde, bir aracın tüm tekerleklerine gücü eşit olarak dağıtır.

Peki özelliklerine bakıldığında aynı gibi görünen bu 2 sistemi birbirinden ayıran temel farklar ne? Açıklayalım.

İlk ayrışma, çalışma prensibinde ortaya çıkıyor.

awd

4×4, genellikle aracın gücünün sürekli olarak 2 aksa da aktarıldığı bir sistem. Bu, birçok 4×4 aracın düşük hızlarda 4 tekerlekten çekiş modunda çalıştığı anlamına geliyor ve birçok 4×4 sistemi, sürücünün istediği zaman 4 tekerlekten çekişe geçebilmesi için bir kol veya düğme aracılığıyla manuel olarak etkinleştirilebiliyor.

AWD ise her zaman aktif olan otomatik bir sistem ve aracın sürüş koşullarına göre gücü tekerlekler arasında otomatik olarak dağıtıyor. Herhangi bir tekerleğin kayma veya patinaj durumunda gücü kendiliğinden diğer tekerleklere aktararak sürüş dengesini sağlıyor.

Manevra kabiliyetine gelecek olursak…

awd 4wd

4×4 araçlar genellikle off-road sürüş için optimize ediliyor ve daha iyi çekiş ile çekiş kontrolü sunuyor. Yani off-road ve zorlu koşullarda daha iyi manevra kabiliyeti sağlayabiliyor.

AWD, genellikle asfalt yollarda daha iyi sürüş kontrolü sağlıyor. Elbette bazı AWD sistemlerinin de yüksek performanslı, daha iyi yol tutuşuna ve manevra kabiliyetine sahip olanları var.

Yakıt ekonomisi ve verimlilik farkları da var.

4x4 araba

4×4 sistemleri büyük oranda daha fazla yakıt tüketiyor çünkü sürekli olarak 4 tekerlekten çekiş sağlıyor. Bu, güç gereksinimlerini artırıyor ve sonuç olarak yakıt verimliliğini azalıyor.

AWD sistemleri ise sadece ihtiyaç duyulduğunda ekstra çekiş sağlıyor. Kısacası daha iyi yakıt ekonomisi sunuyor. Yine de bazı AWD sistemleri de sürekli 4 tekerlekten çekiş sağlayabiliyor.

Özetleyecek olursak 4×4 ve AWD sistemleri, farklı sürüş koşulları ve ihtiyaçlar için tasarlanıyor. 4×4, büyük oranda off-road sürüş için tercih edilirken AWD genellikle günlük sürüş koşullarında daha iyi performans gösteriyor ve sürücüye daha fazla otomatik kontrol sağlıyor.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir