Yemekten Sonra Yapılan Yürüyüşün Diyabete Karşı Etkisi
 1. Anasayfa
 2. Sağlık ve Yaşam

Yemekten Sonra Yapılan Yürüyüşün Diyabete Karşı Etkisi

0

 

Yürüyüş Yapmanın Sağlığımıza Ne Kadar Faydalı Olduğu Bir Kez Daha Kanıtlandı: Diyabete Karşı Bile Etkili!

Uzmanlar, yemek yedikten sonra yapılan iki dakikalık kısacık yürüyüşün bile diyabete iyi geldiğini açıkladı. Ayrıca her gün düzenli yapılan yürüyüşün kalp sağlığından kilo kontrolüne kadar insan sağlığı için pek çok açıdan faydalı olduğu da ortaya çıktı.

Diyabet, dünyada en fazla görülen hastalıklardan biridir. İnsan yaşamını olumsuz yönden oldukça etkileyen bu hastalık ölümcül bile olabiliyor. Diyabet ile ilgili yapılan son araştırmalar sonucunda oldukça ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Yedi çalışmayı inceleyen İrlanda’daki Limerick Üniversitesi’nden araştırmacılar, yemekten sonra yapılan iki dakikalık yürüyüşün bile kan şekerini düşürdüğünü ve tip 2 diyabet riskini azalttığını keşfettiler.

Araştırmayı yürüten ekip, genellikle yemek yedikten 1 ya da 1,5 saat sonra yürüyüş yapılmasını öneriyor. Çünkü bu zaman aralığında kan şekeri en yüksek seviyededir ve kaslar yiyeceklerden gelen yakıtı daha rahat emer. Ayrıca ekip, yemekten sonra yapılacak olan 2 ila 5 dakika arasındaki mini yürüyüşlerin de oldukça faydalı olduğunu da açıkladılar.

Yemekten sonraki yürüyüşler kan şekeri seviyesini düzenliyor

Araştırmacılar oturmaya karşı yürümenin insülin ve kan şekeri seviyeleri de dahil olmak üzere kalp sağlığı üzerindeki etkilerini gösteren yedi çalışmayı incelediler. Bu çalışmaların ve yapılan incelemelerin sonucunda yemekten sonra hafif yürüyüş yapmanın kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesinde önemli bir etkiye sahip olduğu ortaya çıktı.

İncelenen çalışmaların beşindeki katılımcıların hiçbiri prediyabet ya da tip 2 diyabet değildi. Kalan iki çalışmadaki katılımcılar ise bu tür hastalıkları olan ve olmayan kişilerden oluşuyordu. Çalışmalarda yer alan katılımcılardan bir gün boyunca her 20 ila 30 dakikada bir 2 ila 5 dakika ayakta durmaları ya da yürümeleri istendi. Bunun sonucunda, yemekten sonra sadece birkaç dakikalık yürüyüşün, oturmaya kıyasla kan şekeri düzeyini önemli ölçüde iyileştirdiği ortaya çıktı. Bunun nedeni, hafif yürüyüşün ayakta durmaktan daha aktif kaslar gerektirmesi ve kan dolaşımında çok miktarda şeker bulunduğunda şekeri kullanmasıdır.

Araştırmayı yürüyen ekip, çalışma saatlerinde bile insanların iki ila üç dakikalık mini yürüyüşler yapmasını öneriyor ve biraz bile olsa hareket etmenin insan bedeninde oldukça faydalı değişikliklere yol açtığına işaret ediyor. 

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir