Google’ın yeni yapay zeka aracı gazetecileri işsiz bırakabilir mi?
 1. Anasayfa
 2. Yapay zeka

Google’ın yeni yapay zeka aracı gazetecileri işsiz bırakabilir mi?

0

Google, haber yazabilen yapay zeka aracını The New York Times, The Washington Post ve News Corp. gibi büyük medya kuruluşlarına sundu.


2022 yılının kasım ayında ChatGPT’ni hayatımıza girmesi ile yeni bir döneme de adım atmış olduk. ChatGPT tüm dünyaya yapay zeka teknolojisinin geldiği son noktayı bizlere gösterdi. ChatGPT’nin başarısının ardından diğer büyük şirketler de yapay zeka yatırımlarını artırmaya başladı.
Google Genesis, habercilere asistanlık yapacak

Yapay zeka konusunda en ciddi şirketlerden bir tanesi de hiç kuşkusuz Google. Bard ile sohbet robotu yarışında ChatGPT’nin karşısına çıkan şirket şimdi ise farklı bir yapay zeka sistemi üzerinde çalışıyor. Son gelen bilgilere göre Google haber yazabilen bir yapay zeka aracını test ediyor.


Yapay zeka çalışmalarını hızlandıran şirketin yeni sistemini The New York Times, The Washington Post ve News Corp. gibi büyük medya kuruluşlarına sunduğu ifade ediliyor. Dahili olarak Genesis olarak bilinen yapay zeka, otomatik olarak içerik oluşturmak için güncel olayların ayrıntılarına dikkat çekebiliyor.

Yapılan yorumlara göre Google’ın yeni yapay zeka aracı, haber editörleri ve gazetecilerin ellerinden işlerini almaktan çok asistanlık görevi üstlenecek. Bu sayede gazeteci ve edtörlerin daha önemli detaylara odaklanabilmesi sağlanmış olacak.

Bazı kişiler, Google’ın yeni girişiminden şikayetçi olsa da şirket yeni yapay zeka araçlarının sadece destek olmak için oluşturulduğunu savunuyor. Şirket, tıpkı diğer araçlarında olduğu gibi yeni teknolojiler sayesinde gazetecilerin üretkenliklerini artırmayı hedeflediklerini ifade ediyor.

Google, geliştirdiği yapay zeka araçları ile yeni bir devrin kapılarını aralıyor. Bakalım yapay zekanın işini aldığı ilk meslek grubu bizler mi olacağız? Peki siz gittikçe gelişen yapay zeka teknolojisi konusunda ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir