Google Play Store, “Play Protect” ile Mağazadaki Uygulamaları Gerçek Zamanlı Tarayacak
 1. Anasayfa
 2. Google Play

Google Play Store, “Play Protect” ile Mağazadaki Uygulamaları Gerçek Zamanlı Tarayacak

0

 

Google Play Store, mağazadaki uygulamaları zararlı yazılımlara karşı tarayacak. Böylelikle kullanıcılar, uygulamalar ile beraber gelen kötü amaçlı yazılımlardan korunabilecek.

Özellikle Android ekosisteminde zararlı yazılımlar, siz farkında olmasanız bile telefonunuza yüklenebiliyor ve kişisel bilgilerinizi ele geçirebiliyor. Çeşitli antivirüs programları, kişilerin güvenliklerini manuel olarak sağlamaya çalışmaları (şifre değiştirme, APK yüklememe gibi) bile yetersiz kalabiliyor.

Bu zararlı yazılımların farkında olan teknoloji devi Google, önemli bir adım attı. Şirket, Android cihazların güvenliği için gerçek zamanlı uygulama tarama özelliğini devreye soktu.

Hâlihazırda günlük 125 milyar uygulamayı tarayan Google, cihaz güvenliği için çıtayı yükseltti.

Google Play Protect

Google, mağazasındaki uygulamaları güvenlik önlemleri çerçevesinde her gün tarıyor ve kullanıcıları kötü amaçlı yazılımlardan korumaya çalışıyor. Şirket bu çalışmasını bir adım ileriye götürerek makine öğrenimi sayesinde uygulamaları daha hızlı tarayabiliyor.

Play Store’dan bir uygulama yüklemeye çalıştığınızda, eğer uygulama daha önce taranmamışsa karşınıza bir uyarı beliriyor. Uygulamanın daha önce taranmadığını ve yükleme işleminin Play Store tarafından durdurulduğunu söylüyor. Tabii isteğe bağlı olarak uygulama yüklenebiliyor. Sadece mağazadan yüklenen uygulamalarda değil, aynı zamanda mağaza dışında yüklenen APK dosyalarını da tarayan bu sistem, yapay zekâdan faydalanıyor.

Play Protect, önceden sadece Android telefonların güvenliği için kullanılan bir sistemdi. Bu sistem, artık cihaza herhangi bir uygulama yüklemeye çalıştığımızda bile koruma sağlayacak.

Kaynak: Tech Times

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir