Netflix, 10 Dilde Sağırlar için Sesli Açıklamalar Oluşturacak
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Netflix, 10 Dilde Sağırlar için Sesli Açıklamalar Oluşturacak

0

Netflix, Dünya Erişilebilirlik Bilinci Günü’nün geçişini Perşembe günü (19), kaynaklardaki küresel çevirilerin genişlemesinin duyurulmasıyla kutladı.

 

Körler için sesli açıklama (AD), sağırlar veya işitme engelliler için altyazılar (SDH) ve dublaj. Bununla birlikte, bu insanlar yerel dilde sunulan diğer ülkelerde üretilen programları ve filmleri izleyebilecekler.

Programlar ayrıca gösterge rozetleri sunmaya başlayacak, böylece kullanıcılar uygun alanda tek tek arama yapmak zorunda kalmadan mevcut seçenekleri hemen görebilecekler. TechCrunch web sitesine konuşan Netflix Ürün Erişilebilirlik Direktörü Heather Dowdy, “fikrin herkes için kapsayıcılığı ve erişilebilirliği teşvik etmek olduğunu ” açıkladı.

CODA (sağır ebeveynlerin kızı) olan Dowdy’ye göre, özellikler birkaç yerel Avrupa lehçesine ek olarak Fransızca, ispanyolca, Portekizce, Almanca ve İtalyanca ve daha sonra Korece ve Japonca’dan başlayarak Asya dillerinde yapılacak.

Herkes için erişilebilirliği uygulama

 

Dowdy’ye göre Netflix’in amacı üyelerini memnun etmek. Bugün, küresel sağlayıcı, 30’dan fazla dilde, görme engellilere ekranda neler olup bittiğini açıklayan yorumlarla 11.000 saatin üzerinde sesli açıklamayı destekliyor.

İlk başta, Netflix yalnızca sağırlar ve işitme güçlüğü çekenler (SDH) için sunulan altyazıları ve yerel dilde bazı ek bilgileri gösterir. 

 

Şimdi, yerelleştirme ekipleri olasılıkları genişletmek için çalışıyor, örneğin Polonya’daki sağır bir kişinin Polonya’da SDH altyazılı bir Meksika dramasını izlemesine izin veriyor.

Şu anda, dünya çapındaki Netflix abonelerinin yaklaşık %40’ı altyazılı filmler izliyor. Altı ülkede, altyazı kullanıcıları arasında geçen ay en çok izlenen dizi Shonda Rhimes’ın draması bridgerton oldu. Şans eseri değil, ten rengine bakılmaksızın oyuncu kadrosunu seçen prodüksiyon, reklam efsanesinde saç dokusu ile birlikte verilen bu bilgilere sahip.

 

Kaynak:https://www.amknews.com/netflix-will-create-audio-descriptions-for-the-deaf-in-10-languages/.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir