2023’te Apartman Aidatlarına Ne Kadar Zam Bekleniyor?
 1. Anasayfa
 2. Sağlık ve Yaşam

2023’te Apartman Aidatlarına Ne Kadar Zam Bekleniyor?

0

Apartmanlarda ve sitelerde oturanlar dikkat! 2023 yılında aidatlara ne kadar zam gelecek?

Özellikle apartman, site ve rezidanslarda oturanlar merak ediyor. 2023 yılında aidatlara ne kadar zam gelecek?
Apartman ve site aidatları özellikle İstanbul’da 2022 yılında yüksek oranda zamlandı. Bazı site yönetimleri ayrıca bir kereye mahsus olmak üzere ek aidat da toplama yoluna da gitti.
Ancak Ocak 2023’te aidatlar için yeni zamlar bekleniyor. Yüksek enflasyon, maliyet artışları ve faturalara gelen zamlar ile aidat ücretlerinde yüzde 100’e varan zamlar bekleniyor.
2023 yılının başlamasına kısa bir süre kala apartmanlarda ve sitelerde aidat zamları yeniden hesaplanmaya başlandı.
Apartman ve site aidatlarının yüksek olması özellikle emekli daire sakinlerinin şikayetlerine yolaçıyordu. Site sakinleri ile site yönetimleri arasında anlaşmazlığa neden olan ve zaman zaman davalık olup mahkemelere taşınan site ve apartman aidatları ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

AİDATLARA YÜKLÜ ZAM BEKLENİYOR


2023 yılına girilirken sitelerde toplanan aylık aidatlara yine yüklü miktarda zam yapılması bekleniyor. Artan hayat pahalılığı, yüksek enflasyon, çalışanların maaşında yapılan artışlar ve site bakımlarındaki fiyat yükselişleri ile birlikte 2023 aidat ücretlerine zam geleceği belirtiliyor.
Aidat zamlarına dair yasal bir sınırlama yada yöntem olup olmadığı da merak ediliyor. Aidatlar için genel bir zam oranı belirlenir mi?
Apartmanlarda ve sitelerde yıl sonunun yaklaşması ile beraber yönetimler aidat zammı hesaplamalarına şimdiden başladılar.
. Bu konuda kat malikleri yasal haklarını da merak ediyorlar. Özellikle büyükşehirlerde bazı lüks sitelerde aidatlar kira fiyatları ile yarışmaya başladı. Şimdi bunların üzerine bir de 2023 zammı eklenecek.

AİDAT ZAM ORANI NASIL BELİRLENİYOR?


Kanunlara göre apartmanlarda ve sitelerde aidatlar için uygulanan ortak bir zam oranı bulunmuyor. Bu konuda bir ortak rayiç yada zam üst sınırı bulunmuyor.
Her apartman veya site yönetimi, kendi giderlerini gözönünde bulundurarak yasalar çerçevesinde aidata yapılacak zammı belirleme hakkına sahip.
Bu şu anlama geliyor: Yasalara göre aidata indirim de yapmak, 10 kat zam da açıklamak mümkün. Bunun için yasal bazı süreçlerin takip edilmesi gerekiyor.

AİDAT ÜCRETLERİNE KİM KARAR VERİYOR?


Aidat zammının yapılması için site yönetimleri önce oturup planlama yaparak bir sonraki yılın bütçesini çıkarıyorlar.
Peki bu bütçe içinde neler hesaba katılıyor?
Bu bütçe içerisinde öncelikle bütün bir yıl boyunca apartmanlarda ve sitelerde yapılacak olan ortak harcamalar yaklaşık miktarlar varsayılarak belirlenir. Ortaya çıkan toplam rakam da daire başı bölünerek apartman sakinlerinin ödeyeceği aylık ödeme tutarı tespit edilir.
Yönetimin belirlediği bu aidat miktarı teklif olarak Kat Malikleri Genel Kurulu’nda oylamaya sunulur. Ancak burada önemli bir nokta var. Bu oylamanın geçerli olması için kat maliklerinin yarısından fazlasının toplantıya katılmış olması gerekmektir.

AİDAT ZAMLARI TOPLANTIDA BELİRLENİR


Eğer toplantıya katılım yasal sınırın ardında kalırsa daha sonra bir toplantı daha yapılır. İşte bu toplantıda artık toplantıya katılanların alacağı kararda toplantı yeter sayısına bakılmaksızın salt çoğunluk yeterli olacaktır. Bu şekilde aidat zamları da belirlenmiş olur.
Aidat fiyatlarında yasal olarak herhangi bir artış sınırı bulunmuyor.
Tabi burada gözönünde bulundurulması gereken kritik noktalar da bulunuyor. Bunların başında, binanın aidatını belirlemek için öncellikle bir işletme projesinin bulunması gerekiyor. Bu projede gayrimenkulün bir yıllık tahmini gelir ve gider tutarlarının ayrıntılı olarak yeralması da bir zorunluluk.

AİDAT ZAMMINA İTİRAZ EDİLİR Mİ?


Her kat malikinin vermesi gereken aidat oranı belirlendikten sonra eğer bütçeniz için çok yüksek geldi ise yada daha düşük bir zam oranı ile de giderlerin karşılanabileceğine inanıyorsanız atabileceğiniz bir adım daha var. Bu tutara itiraz etme hakkınız bulunuyor.
Önce site yönetimine başvurarak revize isteyebilirsiniz. Eğer yönetime yaptığınız itirazda karşılık alamadı iseniz bedelin ekonomik gerekçelere uygun olmadan hatalı belirlendiğini belirterek Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvurabilirsiniz.

AİDAT ARTIŞ ORANI YÜZDE 50’LERİ BULDU!


İstanbul’da konut aidatları ailelerin bütçesindeki önemli gider kalemlerinden biri haline geldi. Sosyal imkânları geniş, yeşil alanları, açık yada kapalı havuzları olan, güvenlik önlemleri artırılmış sitelerde son bir yılda konut aidat fiyatları ortalama yüzde 49 artarken, rutin apartman temizliği ve ortak elektrik gideri gibi masrafları karşılamak için toplanan site dışı apartmanlarda bile aidatlarda yüzde 41 artış yaşandı.
Site içi aidat ödemelerinin en yüksek olduğu ilçe, lüks semtlere ev sahipliği yapan Beşiktaş oldu. Her ay ortalama 1.295 TL aidat ödeyen Beşiktaş’ı, yüksek kuleler ve rezidanslarıyla Şişli takip etti
Site dışında kalan apartmanlarda ortalama aidat verilerinde 442 TL ile Sarıyer birinci, 294 TL ile Beşiktaş ikinci, 290 TL ile Kadıköy üçüncü sırayı aldı.


Kaynak: https://www.hepsiemlak.com/emlak-yasam/haberler/emlak-haberleri/2023te-apartman-aidatlarina-ne-kadar-zam-bekleniyor 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir