Elon Musk’tan, insanları Twitter’dan kaçıracak yeni kararlar: Okuma limiti ve oturum açma zorunluluğu
 1. Anasayfa
 2. Sosyal medya

Elon Musk’tan, insanları Twitter’dan kaçıracak yeni kararlar: Okuma limiti ve oturum açma zorunluluğu

0

 

Elon Musk Twitter’ı devraldığından beri sosyal medya platformunun alıştığımız yönleri değişmeye (ve hemen herkese göre kötü yönde değiştirmeye) devam ediyor. Bu sefer kullanıcılara tweet okuma limiti getiren Musk, bu kadarla yetinememiş olacak ki, bir de oturum açma zorunluluğu başlattı.


Elon Musk, artık daha da ileri gitmez dememize kalmadan, Twitter kullanıcılarını platformdan soğutacak yeni ve ilginç kararlar almaya devam ediyor. Bu karaların belki de en acayip olanı akşam saatlerinde geldi ve Twitter’a “tweet okuma limiti” getirildi.
Musk, attığı ilk tweet’te, Twitter’dan aşırı derecede veri alınmasını önlemek amacıyla her kullanıcıya tweet görüntüleme limiti getirildiğini duyurdu. İlk duyuruda mavi tikli, onaylanmış kullanıcıların günde 6.000 tweet, onaylanmamış eski hesapların günde 600 tweet ve onaylanmamış yeni hesapların günde 300 tweet okuyabileceği söyleniyordu.

Hemen ardından Musk, limitlerin güncellendiğini yazdı. Buna göre limitler, sırasıyla günde 8000, 800 ve 400 olarak güncellendi.

Bu da yetmemiş olacak ki Musk, dakikalar sonra bu limitleri de değiştirdi. Musk’ın son kararına göre tweet limitleri, sırasıyla 10.000, 1.000 ve 500 olarak tekrar

güncellendi.

Doğal olarak yeni limit uygulaması, her ne kadar geçici önlem olarak lanse edilse de, kullanıcıların tepkisini çekti. Bu arada bir parodi Musk hesabı, Musk’ın ağzından “bu limiti getirmemin nedeni hepimizin Twitter bağımlı olması ve dışarıya çıkmaya ihtiyacımız olmasıydı. Dünta için iyi bir şey yapıyorum” cümlelerini yazdı. İlginç bir şekilde gerçek Musk, bu tweet’e de re-tweet’ledi.

Bazı kullanıcılar bu limitten etkilenmemiş gibi görünürken, bazı kullanıcılar ise limitlerinin dolduğuna dair uyarılar aldıklarını bildirmeye başladı bile. Limit uygulamasından vazgeçilmesi için yoğun bir talep olduğu rahatlıkla görülebiliyor. Ama Elon Musk’ın bu talepleri dinleyip dinlemeyeceğini kestirmek tabii ki kolay değil.

Oturum açmayana Twitter yok

Tüm garipliklerin bu kadarla sınırlı kaldığını düşünüyorsanız, Elon Musk’ı hiç tanımıyorsunuz demektir. Limit uygulamasından hemen önce Musk, farklı bir karar daha almış ve oturum açmayanların tweet’lere erişemeyeceğini söylemişti.

Oturum açmadan Twitter’a göz atmak isteyenler, artık bir oturum açma uyarısı ile karşılaşacak. Eğer oturum açmak istemezseniz, Twitter’ın ana sayfasına yönlendirileceksiniz.

Bu değişikliğin neden yapıldığı belli değil. Ancak şirket, reklamları hedefleyebilmek ve platforma yapılan ziyaretlerden para kazanabilmek için insanları kaydolmaya zorluyor olabilir. Twitter şanslıysa, bu yeni kayıtlardan bazılarını ödeme yapan Twitter Blue müşterilerine de dönüştürebilir.

Geçtiğimiz ay Twitter, deneyimli bir satış şefi olan Linda Yaccarino‘nun şirketin başına geçeceğini duyurdu. Bu haberin ardından bir reklam şirketi olan GroupM, Musk’ın her gün platformda yaptığı açıklamalar nedeniyle Twitter’ı markalar için “yüksek riskli” olarak nitelendiren açıklamasını geri çekti.

Elon Musk, 2022’nin sonunda bir süre Twitter için o kadar toksik hale geldi ki, rakibi olan açık kaynaklı platform Mastodon, üçüncü taraf sunuculardaki kayıtlarda büyük bir artış olduğunu bildirmişti. Bu yeni kararlar sonrasında neler yaşanacağını ise birlikte göreceğiz…

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir