Elektrikli yolcu uçaklarıyla uçuşlar başlıyor: İlk rezervasyonlar yapılmaya başlandı!
 1. Anasayfa
 2. Sağlık ve Yaşam

Elektrikli yolcu uçaklarıyla uçuşlar başlıyor: İlk rezervasyonlar yapılmaya başlandı!

0

Elektrikli bisiklet, otomobil, traktör derken sıra artık yolcu uçaklarına geldi. İşte elektrikli yolcu uçaklarıyla ilk uçuşlar için detaylar

Elektrikli bisiklet, otomobil, traktör derken sıra artık yolcu uçaklarına geldi. Global dünyada elektriklenme adımları hızla devam ediyor. Bununla beraber havayolları şirketleri de geleceğe yönelik filo planlamalarını yapmaya başlamış durumda. İskandinav Havayolları ise ilk atılımı yaptı diyebiliriz. Havayolu şirketi ilk elektrikli ticari uçuş için rezervasyon almaya başladı. İşte detaylar…

Belki bu yaz tatili için değil ancak bir sonrakiler için rezervasyonlar!

İskandinav Havayolları (SAS) ilk elektrikli yolcu uçağı seferi için rezervasyonları almaya başladı. Ancak bu yılki yaz tatili için bir rezervasyon beklemeyin. Ya da ondan sonraki dört yaz tatili içinde. Çünkü İskandinav Havayolları ilk elektrikli yolcu uçağı seferini 2028’de İsveç, Norveç ve Danimarka’ya gerçekleştirmeyi hedefliyor. Havayolu ilk seferinde aynı anda 3 veya 4 farklı noktaya uçuş gerçekleştirebilir.

2028 tarih olarak kulağa çok geç gelebilir. Ancak şu anki teknoloji limitlerine bakıldığında oldukça iddialı bir söylem olduğunu belirtmemiz gerek. Çünkü her şeyin yolunda gitmesi halinde gerçekten tam kapsamlı bir elektrikli yolcu uçağı seferinin en erken 2027 yılında gerçekleşmesi bekleniyor. Fakat havayolu şirketi bu tarihten sadece 1 yıl sonrasını belirliyor.

Şirket’e uçuşlarla ilgili diğer detaylar sorulduğundaysa net bir cevap almak mümkün değil. Çünkü havayolu şirketi henüz bir uçak modeli seçmiş değil. Zaten bu uçaklarda henüz inşa edilmiş değiller. Yapılacak seferlerin iniş ve kalkış noktaları, uçuş süresi ve mesafesi hakkındaki diğer detaylarda açıklanmış değil. Şirket gelişmelerin devam etmesi durumunda daha fazla detay açıklayacağını belirtiyor.

İlk elektrikli ticari uçuş hangi uçakla gerçekleşebilir?

Aslında bu soru için oldukça erken. Çünkü birçok havacılık firması konu üzerinde çalışıyor ancak birçoğu projelerini açıklamış değiller. Buda aslında zamanı geldiğinde kaç farklı yolcu jetinin piyasada olacağını bilemeyişimizin göstergesi. Fakat bu ihtimaller arasında bir tanesi oldukça güçlü: ES30.

İsveçli Startup Heart Aerospace tarafından geliştirilen ES30 tamamen elektrikli bir uçak. 30 kişilik yolcu kapasitesine sahip uçak toplamda 200 kilometre menzile sahip olacak. İlk etapta bu menzil düşük gelmiş olabilir ancak bahsi geçen aracın bir uçak olduğunu ve motorlarının ne kadar büyük güçler üretmeleri gerektiğini unutmayın. 200 kilometre menzil özellikle giriş seviyesi için oldukça başarılı.

ES30 şu anda 4 adet elektrikli motora sahip. Maksimum 20 bin fit rakımda uçabiliyor. Uçağın menzili 200 kilometre mesafe için tamamen elektrikli, 400 kilometre içinse hibrit şekilde artıyor. 2028 yılında ilk uçuşunu yapması bekleniyor. Peki siz neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar bölümünde belirtmeyi unutmayın…

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir