Ek MTV Ödemeleri Sistemlere Düşmeye Başladı: Yılın Tamamı İçin Tahsis Edilecek!
 1. Anasayfa
 2. Sağlık ve Yaşam

Ek MTV Ödemeleri Sistemlere Düşmeye Başladı: Yılın Tamamı İçin Tahsis Edilecek!

0

 

Ek MTV ücretleri interaktif vergi dairesi sistemine yansımaya başladı. Tüm araçlar için zorunlu olan ek vergi, yılın tamamı için hesaplanmış durumda. Peki MTV nasıl hesaplanır ve ödemeler nasıl yapılacak?

Geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, tüm otomobil sahiplerini ilgilendiren önemli bir gelişmeden bahsettik. Öyle ki Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV), bir kereliğine iki katına çıkarıldı. Yaptığımız kontrollerde, ek MTV’nin interaktif vergi dairesi sistemine düşmeye başladığını görüyoruz. Vatandaşların bu ödemeleri yapmaları gerekiyor. Aksi takdirde faizli ödeme yapılması gerekecek.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan isim AKP Grup Başkanı Abdullah Güler olmuştu. Güler, torba yasa ile MTV’de de düzenleme yapıldığını açıklamıştı. Yapılan düzenleme, araç sahiplerinin canını sıkacak türdendi. Çünkü tam da MTV’ler için ikinci dönem ödemeleri gelmişken, vergi tutarı iki katına çıkarıldı

İşte interaktif vergi dairesine düşen görüntü:

ek MTV ödemeleri

Yukarıda, 10 yaşındaki bir otomobile ait MTV sorgulama ekranını görüyorsunuz. 9034 kodlu MTV, aracın ikinci dönem için ödenecek normal MTV’si. Üst kısımda yer alan 9434 9456 kodlu borç ise ek MTV. Ek vergi, yılın tamamı için hesaplanmış durumda. 

Sıfır veya ikinci el ayrımı olmayacak!

MTV zam geldi

Torba yasa ile kabul edilen MTV düzenlemesi, sıfır veya ikinci el fark etmeden, tüm araçlar için geçerli olacak. Şu ana kadar otomobil satın almış olan vatandaş zaten yıllık MTV’nin bir bölümünü ödedi. Ancak bundan sonraki süreçte araba alacak vatandaşlar, daha ağır bir vergi yükü ile karşı karşıya kalacaklar. Ek MTV’nin bir seferlik olduğunu söyleyelim. 2024 yılında vatandaş yine eski usulde vergi ödemesi yapacak.

Peki MTV hesabı neye göre yapılıyor?

Her otomobilin girdiği klasmana göre yıllık MTV ödemesi belirleniyor. Bunun hesabı için yukarıdaki içeriğimize de bakabilirsiniz. İlgili tablodan aracınız yıllık MTV tutarını bulun. Daha sonra bunu ikiyle çarpın. Ödediğiniz kısmı da çıkarın. Ulaştığınız sonuç, yıl sonuna kadar ödemeniz gereken MTV olacak. 

Sosyal medyada gündem oldu!

Torba yasa ile hayatımıza giren ek MTV, sosyal medyada tepkilere yol açtı. İşte konuyla ilgili yapılan bazı paylaşımlar:

Twitter

Twitter

Twitter

Twitter

Twitter

Twitter

Twitter

Twitter

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir