Metrobüslerdeki USB şarj portlarına dikkat: Verileriniz çalınabilir!
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Metrobüslerdeki USB şarj portlarına dikkat: Verileriniz çalınabilir!

0

FBI uyarıyor! Toplu alanlardaki USB şarj portlarına dikkat! İşte metrobüslerde bile olan USB şarj portlarıyla ilgi haberin detayları…

Bir günde belki de milyonlarca kullanıcı halkın ortak kullanımına açık USB şarj portları sayesinde telefonlarını şarj ediyor. Kullanıcılar için oldukça basit ve kullanışlı olan bu direkt USB şarj portları artık günümüzde İstanbul içindeki metrobüs, otobüslere bile entegre olmuş durumda. Fakat geçtiğimiz günlerde FBI bu konuyla alakalı bir duyuru da bulundu. Bu tarz şarj portlarını kullanan kullanıcıların verilerinin tehdit altında olduğunu bildirdi. İşte FBI’ın yaptığı açıklamayla ilgili detaylar…

Her şeyinizi kaybetmek istemiyorsanız toplu alanlardaki USB’leri kullanmayın!

FBI yaptığı açıklamada özellikle havalimanları başta olmak üzere toplu kullanıma açık tüm USB portlarını hedef gösterdi. Açıklamasında bu tarz USB girişlerinin güvenli olmadıklarını; telefon, tablet ve bilgisayar gibi içerisinde yüksek oranda kişisel verilerin bulunduğu cihazların bağlanmaması gerektiğini bildirdi. Özellikle telefon ve tabletlerin risk altında olduğunu belirtildi.

Bunun bir dolandırıcılık yöntemine de kapı aralayabileceğini bildiren FBI bu tarz USB portlarına sizden önce kimin müdahale ettiğini bilemeyeceğinizi belirtti. Kamu alanlarındaki portları her ne kadar devlet kendisi halkın kullanımına sunmak için koymuş olsa da kötü niyetli birinin dikkat çekmeden USB portuna bir veri çalma cihazı entegre ederek cihazınıza erişebileceğinin altını çizdi. Bu yüzden FBI kişiye özel şarj cihazlarını ve powerbankların kullanılmasını öneriyor.

Bu tarz USB portlar günümüzde toplu taşımaya da entegre olmuş durumda. İstanbul’da özellike metro, metrobüs, tramvay gibi toplu taşıma araçlarının neredeyse hemen hepsinde USB şarj portları mevcut. Aslında bu portlar hayatı oldukça kolaylaştıran bir yapıya sahip. Özellikle 500T gibi bir seferi 3-3.5 saat süren otobüs hatlarında telefonunuzu bir yandan şarj edip bir yandan kullanmak hayatı oldukça kolaylaştırıyor.

Fakat FBI uyarısı burada daha fazla geçerli bir hal alıyor. Çünkü toplu taşımadaki USB portları sürekli denetlenebilecek durumda olan bir mekanizma değil. Ayrıca metrobüs gibi oldukça kalabalık olan araçlarda günde belki de binin üzerinde insan bu portlarla etkileşime giriyor. Bu yüzden risk almamanızı, kendi şarj aletiniz dışında güvenmediğiniz hiçbir şarj aletini kullanmamanızı ve yanınızda size özel bir powerbank taşımanızı öneriyoruz.

Peki siz neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz!

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir