Dr. Mehmet Öz: Seçilirsem Türk Vatandaşlığından Ayrılırım
 1. Anasayfa
 2. Sağlık ve Yaşam

Dr. Mehmet Öz: Seçilirsem Türk Vatandaşlığından Ayrılırım

0

Dr. Mehmet Öz’den Tartışma Yaratan Açıklama: ABD Senatosu’na Seçilirsem Türk Vatandaşlığından Ayrılacağım

2021’in aralık ayında ABD Senatosu için adaylığını açıklayan Dr. Mehmet Öz, bugün Senato’ya seçilmesi durumunda Türk vatandaşlığından ayrılacağını açıkladı. Öz’ün çifte vatandaşlığı, ABD’de adaylığını açıklamasıyla birlikte sorgulanmaya başlamıştı.

 

Dünyaca ünlü Türk cerrah Dr. Mehmet Öz, geçtiğimiz aralık ayında sürpriz bir açıklamayla karşımıza gelmişti. Öz, ABD Senatosu’nda Senatörlük için Donald Trump’ın partisi Cumhuriyetçiler’den aday olacağını açıklamıştı. 

 

Öz’ün açıklaması sosyal medyada karışık tepkiler toplarken, bugün Öz’den dikkat çeken bir açıklama geldi.

Dr. Mehmet Öz, Pensilvanya eyaletinden Cumhuriyetçilerin adayı olarak Senato’ya girmesi durumunda Türk vatandaşlığından ayrılacağını açıkladı. Öz, bu açıklamayı aynı partideki rakibi David McCormick’in Öz’ün nereye ait olduğunu sorgulaması üzerine yaptı. 

 

Bir Türk vatandaşı olarak Senato’ya girmeye hazırlanan Öz hakkında bazı tartışmalar da ortaya atılmıştı.

Öz’ün çifte vatandaşlığı tartışmalara yol açtı

ABD’de bazı taraflar, Öz’ün seçilmesi durumunda bir Türk vatandaşı olarak güvenlik brifinglerini nasıl alacağını tartışmaya başlamıştı. Bununla birlikte Öz’ün ‘aitliğini’ sorgulayan rakibi McCormick, Öz’ün neden ABD ordusu yerine Türk ordusunda askerliğini yaptığını da dile getirmişti.

Bugüne kadar neden Türk vatandaşlığından ayrılmadığını da açıkladı:

Mehmet Öz, yeni açıklamasında neden şu ana kadar Türk vatandaşı olarak kaldığını da açıkladı. Buna göre Öz’ün Türk vatandaşlığından çıkmamasının en büyük nedeni, Alzheimer tedavisi gören annesi idi. Öz, annesinin sağlığıyla ilgili Türkiye’de bir karar alınması gerektiğinde yasal yetkiye sahip olmak için Türk vatandaşı kaldığını açıkladı. Fakat tartışmaların artmasıyla ailesiyle yaptığı görüş alışverişi sonucu vatandaşlığını bırakma kararı aldığını belirtti.

ABD Senatosu’nda şu ana kadar çifte vatandaşlığa sahip olan herhangi bir Senatöre dair iz bulunmadı. Öz’e en yakın örnek ise günümüzün Teksas Senatörü Ted Cruz idi. Ted Cruz, 2014 yılında Kanada vatandaşlığından ayrılmıştı.

 

Kaynak:https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-60775333.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir