Brave tarayıcı kullananlar dikkat: İzniniz olmadan başka bir servis de bilgisayarınıza yükleniyor!
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Brave tarayıcı kullananlar dikkat: İzniniz olmadan başka bir servis de bilgisayarınıza yükleniyor!

0

Brave tarayıcısı, Windows bilgisayarlarda yüklendiği zaman izniniz olmadan VPN servisini de sisteme yüklüyor. İşte detaylar…


Gizlilik merkezli özellikleriyle bilinen Brave tarayıcısı, VPN hizmetini kullanıcı izni olmadan Windows cihazlara sessizce yüklediği için inceleme altına alındı. Bu keşif, kullanıcıların tarayıcıyı indirdikten sonra Brave’in VPN hizmeti olan Brave Firewall + VPN’i sistemlerine entegre edilmiş olarak bulmalarıyla ortaya çıktı.
Brave’in VPN teklifleriyle ilgilenmeyen kullanıcılar bile bu izinsiz yüklemeden etkilendi

Brave VPN Service ve Brave VPN Wireguard Service adlı iki beklenmedik misafir, kurulum sonrasında sistemin Hizmetler yöneticisinde belirdi. Brave’in aylık 9,99$’lık Güvenlik Duvarı + VPN hizmeti aboneliğe kadar pasif kalırken, gizlice yapılan kurulum tarayıcının şeffaflığı konusunda endişeleri artırıyor.


Brave’in Mühendislik Başkan Yardımcısı Brian Clifton, GitHub’da konuya değinerek, Brave VPN Wireguard Hizmetinin 1.57.47 sürümünde, özellikle yönetici ayrıcalıklarına sahip kullanıcılar için tanıtıldığını belirtti. Diğer hizmet olan Brave VPN Hizmeti, bir süredir tarayıcıyla birlikte paketlenmişti.

Bu otomatik VPN kurulumu şu anda tarayıcının Windows sürümüne özel ve şirket bu davranışı gelecek bir sürümde değiştirmeyi planlıyor. Genellikle VPN hizmetleri yalnızca açık kullanıcı talebi ve ödemesinden sonra dahil edilir. Dolayısıyla Brave’in bu yaklaşımı, eleştiriye açık.

Mevcut Brave kurulumlarında paketlenmiş VPN hizmetlerinin akıbeti belirsizliğini koruyor. Manuel olarak kaldırma mümkün olsa da, gelecekteki güncellemeler bu hizmetleri yeniden yükleyebilir.

Geçici bir çözüm olarak dilerseniz yetkisiz hizmet eklemelerini önlemek adına Brave’i yönetici hakları olmadan kaldırmayı ve yeniden yüklemeyi deneyebilirsiniz. Siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir