Bir Mağarada, Ayinlerde Kullanılmış Olduğu Düşünülen 40 Bin Yıllık Hayvan Kafatasları Bulundu: Özenle Kesilip İşlenmişler
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Bir Mağarada, Ayinlerde Kullanılmış Olduğu Düşünülen 40 Bin Yıllık Hayvan Kafatasları Bulundu: Özenle Kesilip İşlenmişler

0

 

Madrid yakınlarındaki bir mağarada bulunan ve çok sayıda farklı hayvana ait olduğu tespit edilen kafataslarının cesetlerden ‘özenle ayrıldığı’ ve farklı aletler kullanılarak işlendiği açıklandı.

İlk olarak 1978’de keşfedilen ve o dönemden bu yana pek çok araştırmanın konusu olan Cueva Des-Cubierta mağarası, çok katmanlı bir mağara. Bu da farklı katmanlarda araştırılacak pek çok yeni şey olduğu anlamına geliyor.

Mağara bilim insanlarının dikkatini çekiyor çünkü yürütülen araştırmalar mağaranın neandertaller tarafından ayinler için kullanıldığını ortaya koydu. Bu da neandertallerin sosyal hayatları, inançları ve ayinleri hakkında bolca bilgi ortaya çıkarılabileceğini gösteriyor.

Mağaranın üçüncü katmanında bulunan kafatasları, hayvanların ne amaçla kullanıldığına yönelik önemli bilgiler sunuyor

Bir gergeden kafatası ve hemen üzerinde bir çekiç taşı olarak kullanılan granit bulunuyor.

Geçmişte yürütülen araştırmalarda mağara içinde çeşitli araç gereçler ve çocuklara ait olabilecek kemik kalıntısı gibi şeyler de bulmuşlardı.

Nature Human Behavior dergisinde yayınlanan son makale ise daha farklı bulgulara işaret ediyor. Makalede açıklananlara göre bulunan kafatasları hayvanların cesetlerinden özenle ayrılmış ve ateş ve türlü araç gereçlerle özenle işlenmiş.

Bizon kafatası

Soyu günümüzde tükenmiş bizon ve yaban öküzü gibi hayvanların yanında gergedan ve geyik gibi hayvanların da kafataslarının bulunduğu mağaraya bu kafataslarının yemek için getirilmemiş olduğu düşünülüyor. 

Sebebi ise kafataslarının neredeyse tamamının mağara dışında işlendikten sonra mağaraya taşındığının düşünülmesi. Araştırmada yer alan bilgilere göre kafataslarının göz gibi ‘besleyici’ bazı bölümleri zaten mağara dışında işlenip parçalanan kısımlarda yer alıyor. 

Mağaranın ayinler için kullanılması ve kafataslarında ateşle yakılma gibi bazı işaretlerin yer alması, bu kafataslarının bazı ritüeller için kullanılmış olabileceğine işaret ediyor.

Gergedan kafatası

Araştırma ekibi, ayinlerde hayvan kullanımının neandertallerde yaygın bir davranış olarak görüldüğünü vurguluyor.

Bir diğer çıkarım ise kafataslarının av sonrası ganimet olarak mağaraya taşınmış olma ihtimali. Ancak araştırma ekibi bu seçeneğin daha fazla araştırma yapılmadan kabul edilemeyeceğini düşünüyor.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir