BioNTech’in Kurucuları Özlem Türeci ve Uğur Şahin, Covid-19 Aşısı Nedeniyle Tazminat Davalarıyla Karşı Karşıya
 1. Anasayfa
 2. Sağlık ve Yaşam

BioNTech’in Kurucuları Özlem Türeci ve Uğur Şahin, Covid-19 Aşısı Nedeniyle Tazminat Davalarıyla Karşı Karşıya

0

BioNTech, iki hukuk firmasının müvekkillerinin koronavirüs aşısından kalıcı sağlık hasarı gördüğünü iddia ederek açtığı yüzlerce tazminat davasıyla karşı karşıya. Şirket, aşının güvenliği konusunda kendinden emin.

BioNTech, koronavirüs aşısının neden olduğu iddia edilen sağlık sorunları nedeniyle Almanya’da iki hukuk firması tarafından açılan yüzlerce tazminat davasıyla mücadele ediyor. Özlem Türeci ve Uğur Şahin’in kurduğu şirket, pazartesi günü orta yaşlı bir sağlık çalışanı adına açılan bir dava ile ilk kez Alman mahkemesinde hesap verecek. Davacı, aşıdan sonra kalp ritim bozukluğu ve beyin sisi gibi belirtiler yaşadığını ve bunun için 150 bin euro tazminat talep ettiğini söylüyor.

Bu dava, iki hukuk firmasının 1 milyon euro’ya kadar tazminat isteyerek takip ettiği yüzlerce davadan sadece biri. Firmalardan en tanınmış olanı Düsseldorf merkezli Rogert & Ulbrich, sosyal medyada aşı üreticilerine karşı çıkarak ses getiren ulaştırma ve nakliye hukuku uzmanı Tobias Ulbrich tarafından yönetiliyor. Diğer firma ise Mainz merkezli Cäsar-Preller. Daha önce bu firmalar, Alman otomobil üreticisi Volkswagen’in dizel emisyon skandalı nedeniyle tüketicilere tazminat ödemesini sağlamıştı.

BioNTech, ürettikleri aşının zararsız olduğundan emin

BioNTech’in Pfizer ile iş birliği içinde ürettiği aşının Almanya’da uygulanan 224 milyon dozun yaklaşık üçte ikisini oluşturması nedeniyle, davaların büyük çoğunluğu BioNTech’e karşı açılıyor. BioNTech, pandemi sırasında ün kazandığından beri dünya çapında karşılaştığı en büyük tazminat davasıyla karşı karşıya

Az önce bahsettiğimiz Ulbrich biraz enteresan desek yanlış olmaz. Kendisi Bill Gates’in aşı ile Almanya nüfusunu 27 milyona indirmek istediğini iddia etmişti. Tabii ki bu durum Gates Vakfı tarafından yalanlanmıştı. Kendisinin başka olaylı iddialarının ardından Ulbrich, Financial Times’a verdiği demeçte, kendisini komplo teorisyeni olarak gösteren Alman medya raporlarının ilaç şirketlerini korkuttuğunu gösterdiğini söyledi.

BioNTech tarafı, davaların reddedileceğinden emin olduğunu belirterek, olası tazminat taleplerini karşılamak için herhangi bir bütçe ayırmadıklarını açıkladı, zaten iddiaları da yalanlıyorlar. Bütün bunların yanı sıra da BioNTech’i, Avrupa Birliği yasaları da koruyor.

 

Kaynak: https://www.finansgundem.com/haber/ugur-sahin-ve-ozlem-tureciye-milyonlarca-liralik-asi-hasari-davasi/1744245 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 1
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir