Bilim insanları: “Fizikte devrimin başlangıcı olabilecek ‘beşinci’ kuvvetin izleri keşfedildi”
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Bilim insanları: “Fizikte devrimin başlangıcı olabilecek ‘beşinci’ kuvvetin izleri keşfedildi”

0

 

 

Fermilab’daki bilim insanları doğanın veya daha doğru ifadeyle evrenin beşinci kuvvetinin ayak izlerini keşfetti. Sonuçların doğrulanması gerekse de bu, fizikte bir devrimin başlangıcı olabilir.

 


Evrende, fiziğin ve bilim camiasının kabul ettiği dört temel kuvvet bulunuyor ancak şimdi, Fermilab’daki bilim insanları yeni bir kuvvetin varlığını keşfetmeye çok yaklaştıklarını söylüyor. Bilim insanları yaptıkları çalışmada müon adı verilen atom altı parçacıkların mevcut atom altı fizik teorisinin öngördüğü şekilde davranmadığına dair daha fazla kanıt buldular.

Yapılan çalışma sonucunda bilim insanları müonlar üzerinde bilinmeyen bir kuvvetin etkili olabileceğine inanıyor. Bu sonuçları doğrulamak için daha fazla veriye ihtiyaç duyulacak, ancak doğrulanmaları halinde bu, fizikte bir devrimin başlangıcı olabilir.

Evrendeki temel kuvvetler


Her gün deneyimlediğimiz tüm kuvvetler aslında dört temel kuvvet olarak ifade ediliyor: Kütle çekim kuvveti, zayıf nükleer kuvvet, elektromanyetik kuvvet ve güçlü nükleer kuvvet. Bu dört temel kuvvet, evrendeki tüm nesnelerin ve parçacıkların birbirleriyle nasıl etkileşime gireceğini belirliyor. Bunları ‘doğa kanunu’ olarak da düşünebilirsiniz.

Yeni bulgular Fermilab adlı ABD parçacık hızlandırıcı tesisinde elde edildi. Araştırma bulguları Fermilab ekibinin ilk kez 2021 yılında beşinci bir doğa kuvveti olasılığını öne sürdüğü sonuçların üzerine inşa edildi. Belirtilenlere göre araştırma ekibi o zamandan beri daha fazla veri topladı ve ölçümlerinin belirsizliğini iki kat azalttı.

Muon g-2 gibi akılda kalıcı bir adı olan deneyde araştırmacılar müon adı verilen atom altı parçacıkları 15 metre çapındaki bir halkanın etrafında hızlandırarak neredeyse ışık hızında yaklaşık 1.000 kez dolaştırıyorlar. Araştırmacılar, yeni bir doğa gücünün etkisi nedeniyle Standart Model olarak adlandırılan mevcut teoriyle açıklanamayacak bir şekilde parçacıkların davranıyor olabileceklerini keşfettiler.
Kanıtlar Güçlü


Kanıtlar güçlü olsa da, Fermilab ekibi henüz kesin bir kanıta sahip değil. Zira teorik fizikteki gelişmeler nedeniyle Standart Model’in müonlardaki yalpalama miktarının ne olması gerektiği konusundaki belirsizlikler arttı. Araştırmacılar ihtiyaç duydukları verilere sahip olacaklarına ve teorik belirsizliğin iki yıl içinde hedeflerine ulaşmalarına yetecek kadar azalacağına inanıyorlar. Bununla birlikte, Avrupa’daki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı‘ndaki (LHC) rakip bir ekip bu hedefe daha önce ulaşmayı umuyor. LHC’deki binlerce bilim insanı, 50 yılı aşkın süredir kabul gören Standart Model’deki kusurları ve eksiklikleri bulmaya bçalışıyor.

Fermilab, gelecekte yapılacak deneylerin ve teorik çalışmaların sonuçlarını birleştirerek uyumlu bir şekilde açıklamayı ve yeni parçacıkların veya kuvvetlerin potansiyel keşiflerini ortaya çıkarabileceğine inanıyor.

Peki Standart Model nedir?


Aklınıza Standart Model nedir sorusunun gelmesi ve modelin öngörülerine tam olarak uymayan deneysel bir sonuç elde etmenin neden bu kadar önemli olduğunu düşünmeniz son derece doğal.

Varlığını bildiğimiz her şey atomlardan, onlar da daha küçük parçacıklardan meydana geliyor. Bunlar etkileşime girerek

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir