Bazı Benzinler Sarı Renkteyken Bazıları Neden Kahverengi veya Yeşilimsi?
 1. Anasayfa
 2. Otomotiv

Bazı Benzinler Sarı Renkteyken Bazıları Neden Kahverengi veya Yeşilimsi?

0

Günlük hayatımızda sıkça kullandığımız benzinlerin, renkleri ve kokuları hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz? Belki de hiç fark etmedik ama bazı benzinler sarı renkteyken bazıları kahverengi veya yeşilimsi renkte olabiliyor. Peki, bu farklılıkların nedeni nedir?

Sarı, kahverengi, yeşilimsi… Aslında, bu farklılıklar, petrol şirketlerinin kendi üretim yöntemlerine ve kullandıkları katkı maddelerine bağlı. Bu noktada, bilmeyenlerin aklına şu soru gelebilir; bu katkı maddesi zararlı mı?

Petrol şirketleri, bu katkı maddelerini benzinin performasını arttırmak ve motoru korumak için kullanıyorlar ve zararları tamamıyla kullanım şekline, amaçlarına ve bileşimlerine bağlı. Sıkı düzenlemelere tabi tutuluyor ve doğru şekilde kullanıldığında da zararları en aza indiriliyor. Zarardan çok faydası var diyebiliriz.

Benzin, çeşitli hidrokarbonların bir karışımıdır ve bu hidrokarbonların cinsi ve oranı benzindeki renk ve kokuyu etkileyen temel faktörlerdir.

Rafine edildiği ham petrolün kaynağına ve bileşenlerine bağlı olarak farklı renklere bürünebiliyor. Genellikle hafif sarıdan renksiz veya açık renklere kadar değişiklik gösteriyor.

Bunun yanı sıra, bazı katkı maddeleri benzine eklendiğinde de benzindeki renk değişebiliyor. Mesela, bu maddeler kırmızı veya yeşil renkteyse benzine eklendiklerinde benzinde renk değişiklikleri meydana getirebiliyorlar.

Bazı benzinlerin kokusu daha yoğun ve keskinken, bazılarının ise neredeyse hiç kokusu yok.

benzin, koku

Bu keskin kokunun sebebi, benzinin içerisindeki uçucu organik bileşenler. Bu bileşenler, benzinin performansını artırmak için eklenen katkı maddeleri ve diğer bileşenlerle birleştiğinde yoğun bir kokuya neden oluyor. Bu nedenle, bazı ülkeler kokusuz benzin kullanımını zorunlu kılmıştır.

Daha iyi çevresel performans sağlasa da üretimi oldukça meşakatli.

benzin, renk, koku

Genellikle petrol rafinerilerinde daha yüksek bir işlemle üretiliyor ve aynı zamanda özel katkı maddeleri ekleniyor. Bu katkı maddeleri, yanma sırasında daha az emisyon ve daha iyi performans sağlamak için kullanılıyor.

Ayrıca, kokusuz benzin, daha düşük buhar basıncı ve daha yüksek oktan sayısı ile karakterize ediliyor.

Katkı maddeleri, kimyasallar ve hatta rafinerilerin üretim sürecinin yanı sıra, benzinin kokusunu ve rengini hava koşulları da etkiliyor. Nasıl mı? Hava koşulları, özellikle sıcaklık ve nem seviyeleri, benzindeki uçucu bileşenlerin buharlaşma hızını etkileyebiliyor ve bu da benzindeki kokunun farklılık göstermesine yol açıyor.

Sıcak ve nemli havalarda, benzindeki uçucu bileşenler daha hızlı buharlaşıyor, bu da daha yoğun bir kokuya sebep oluyor. Soğuk ve kuru havalarda ise uçucu bileşenler daha yavaş buharlaşıyor, bu da daha hafif bir kokuya sebep oluyor.

 

Sonuç olarak, benzin renkleri ve kokularında birçok faktör etkili ve farklılık göstermesi oldukça doğal. Bu da benzin deneyimimizi hem renkli hem de kokulu bir hale getiriyor. Yani belki de benzin pompasında öylesine duran ve kokusuna kafa yoran bizler, aslında kimyasal bileşenlerin ve diğer faktörlerin şaşırtıcı oyununa şahit olmuş oluyoruz. 

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir