Avrupa Birliği’nden yapay zeka düzenlemesi!
 1. Anasayfa
 2. Yapay zeka

Avrupa Birliği’nden yapay zeka düzenlemesi!

0

Avrupa Birliği yeni bir yapay zeka düzenlemesinde karar kıldı. Yasal düzenlemeler yürürlüğe girdiğinde, birçok şirket bundan etkilenecek.

Yapay zekanın hızlı gelişimi, siyasetçileri tedirgin etmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde bir araya gelen Avrupa Birliği ülkeleri, yapay zekanın yasal zemine oturtulması adına kritik bir karara imza attı. 

 
Tam 3 gün süren yoğun toplantılar sonucunda, yapay zeka teknolojilerinin olası getirebileceği tüm olası riskleri kapsayan bir yasa düzenlemesine imza atıldı.

Birçok kritik madde var

Yasanın en dikkat çekici maddelerinden biri, yapay zeka sistemleri ile devletlerin bireylerin hayatına herhangi bir müdahale etme hakkının olmamasıydı. Böyle bir müdahalenin, temel insan haklarına aykırı olacağı kararına varıldı. Diğer bir dikkat çekici madde ise, yapay zekalı sohbet robotlarının daha transparan şekilde çalışma zorunluluğu oldu. Bu da demek oluyor ki, ChatGPT gibi birçok sohbet robotunun çalışma prensibi değişebilir.


Aylarca süren toplantıların ardından 27 ülkenin ortak kararıyla nihai bir sonuca varılması birçok Avrupa Birliği ülkesini rahatlatsa da, düzenlemenin bazı maddelerine karşı çıkan Fransa gibi ülkeler bu durumdan rahatsız oldu.

 
Ayrıca yasal düzenlemenin, yapay zeka teknolojileriyle ilgilenen büyüklü küçüklü birçok şirketi olumsuz etkileyerek ekonomiye ket vuracağını düşünenler de mevcut.Kabul edilen yasa düzenlemesi, Avrupa Parlamentosu tarafından da onaylandıktan sonra AB kanunları gereği 20 gün içinde yürürlüğe girecek. Fakat yapay zeka şirketlerine, yeni düzenlemelere uyum sağlayabilmeleri adına 6 aylık ek bir süre tanınacak.

 
Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Avrupa Birliği yapay zeka düzenlemeleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Yanıtlarınızı aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için değerli.
 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir