Tesla, İnsansı Robotunun Son Halini Paylaştı: Artık Kendi Başına Yürüyüp, Nesneleri Tutabiliyor [Video]
 1. Anasayfa
 2. Genel

Tesla, İnsansı Robotunun Son Halini Paylaştı: Artık Kendi Başına Yürüyüp, Nesneleri Tutabiliyor [Video]

0

Tesla, bir süredir üzerinde çalıştığı insansı robot ile ilgili bir video paylaştı. Bu video, Ekim 2022’de gösterilen prototipin hayli yol kat ettiğini gözler önüne seriyor. Zira insansı robot artık kendi başına hareket edip, nesneleri tutabiliyor.

Elon Musk yönetimindeki Tesla, birkaç yıldır insansı robot projesi üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Bu bağlamda; 2022’nin sonlarına doğru “Optimus” olarak adlandırılan ilk insansı robotun bir prototipi, tüm dünyaya gösterildi. Bugünse Elon Musk ve ekibi, Optimus’un geldiği son noktaya ilişkin bir video paylaştı.

Ekim ayında tanıtılan Optimus, o günün koşullarında pek de iyi bir performans sunamadı. Öyle ki robot, bir grup çalışan tarafından sahneye taşındı. Üstelik Tesla’nın ilk insansı robotunu yürürken de göremedik. Elon Musk, prototip aşamada olan robotun yürümeye hazır olmadığını söyledi. Ancak gelinen son nokta, bunların değiştiğini gözler önüne seriyor. Zira Optimus artık hem yürüyor hem de bazı işlevsel özellikler sunuyor.

En azından artık hareket edebiliyor

Tesla’nın üzerinde çalıştığı insansı robot için paylaşılan görüntüler, bu robotun artık destek almadan ayakta durabildiğini, hareket edebildiğini gözler önüne seriyor. Ayrıca yukarıda gördüğünüz insansı robot, artık herhangi bir nesneyi eline alabiliyor. 

Tesla, insansı robotunu eğitmek için insanlardan faydalanıyor!

Tesla Bot Update” başlığı ile paylaşılan video, Tesla’nın insansı robot projesi için neler yaptığını da gözler önüne seriyor. Buna göre, insansı robotun çalışmasını sağlayan yapay zeka, gerçek bir insan tarafından eğitiliyor. Bu eğitim kapsamında sıradan bir insanın yaptığı her hareket, yapay zekaya saatler boyunca öğretiliyor. Ayrıca bu robot, sahip olduğu kamera ve sensörler sayesinde çevre keşfi ve ezber de yapabiliyor. Tesla’nın insansı robotu henüz gerçek bir insandan çok uzak olsa da ilerleyen yıllar, bu durumun değiştiğini ortaya koyacak gibi görünüyor.


Optimus için hazırlanan son videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Peki Tesla Optimus, piyasadaki diğer insansı robotlarla rekabet edebilir mi?

İnsansı robot denildiği zaman akla gelen ilk şirket, hiç şüphesiz Boston Dynamics. Robot teknolojileri üzerine yıllarını veren şirket, “Atlas” isimli bir insansı robot üzerinde de yıllardır çalışıyor. Üstelik Atlas, bugün zorlu parkurları tamamlayıp, yüksek yerlere tırmanabiliyor. Şimdiki pozisyonda Tesla’nın Boston Dynamics’e yetişmesi için 40 fırın ekmek yemesi gerek. Peki ya ilerleyen yıllarda? İşte bu sorunun cevabı için beklemekten başka hiçbir çare yok…

Atlas için paylaşılan videolara aşağıdan göz atabilirsiniz:

 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir