ARABALAR Kamyonet sürücüleri için yakıt tasarrufu sağlayan 5 ipucu ve püf noktası
 1. Anasayfa
 2. Otomotiv

ARABALAR Kamyonet sürücüleri için yakıt tasarrufu sağlayan 5 ipucu ve püf noktası

0

Kamyonetler, otomobil alıcıları arasında popüler bir seçimdir ve haklı olarak öyledir. Engebeli araziyi ve zorlu hava koşullarını idare edebilen, diğer çoğu binek araçtan daha fazla eşya çekmenize ve çekmenize izin veren güçlü araçlardır. Geçmişte, kamyonetler çoğunlukla sofistike özelliklerden ve lüks olanaklardan yoksun sağlam araçlardı.

Ancak günümüzde pikaplar çok çeşitli teknoloji, güvenlik ve konfor odaklı özelliklerle donatılarak bu araçları önceki on yılların işlevsel modellerinden çok daha çok yönlü hale getiriyor. 

 
Dahası, kamyonetler on yıllar içinde çok daha büyüdü. Bu, birçok kamyonet sahibinin kamyonlarını yalnızca işle ilgili görevler için değil, aynı zamanda gidip gelmek ve arkadaşlarınızla ve ailenizle yol gezileri için günlük sürücüleri olarak kullanmasına neden oldu.Bununla birlikte, bu artan kullanımın tek gerçek dezavantajlarından biri, ek gaz tüketimini hesaba katmanız gerektiğidir. Yolda ne kadar kullanışlı olsalar da, büyük araçlar olan kamyonetler gaz yutuculardır. Yakıt fiyatları yüksek olduğunda, bu onların çalışmasını oldukça pahalı hale getirebilir. Akaryakıt fiyatları endişe kaynağı olmasa bile, gaz yakan bir makineyi sürmenin çevresel etkisini görmezden gelmek zordur. İyi haber şu ki, kamyonetinizin yakıt verimliliğini artırmak için yapabileceğiniz çeşitli şeyler var.

Kamyonetinize düzenli olarak servis yaptırın

 

 

Kamyonetinizin dolu bir benzin deposunda kullanıldığı kadar ileri gitmediğini fark ettiyseniz, muhtemelen yetkili veya saygın bir servis merkezine bir bakım kontrolü planlamanın zamanı gelmiştir. ABD Enerji Bakanlığı’nın “ihmal edilmiş bir aracı ayarlamak veya emisyon testinde başarısız olan bir aracı tamir etmek yakıt verimliliğini ortalama %4 artırabileceğini unutmayın.”Temel bir motor ayarı bir DIY projesi olsa da, düzenli profesyonel servisi ihmal etmemeniz önemlidir.

Bir servis teknisyeni, kamyonetinizin kapsamlı bir değerlendirmesini yapabilir ve aracınızın daha fazla gaz tüketmesine neden olabilecek tıkanmış hava filtreleri, yakıt sızıntıları ve basınç sızıntıları gibi sorunları tespit edebilir. Tipik olarak, kamyonun kullanım kılavuzu, servis için ne sıklıkta almanız gerektiğini size söyleyecektir. Kılavuzda iki tür servis aralığı görebilirsiniz: biri normal kullanım için, diğeri arazi kullanımı için. Aracınızı arazi sürüşü için kullanıyorsanız aralıklar çok daha kısadır, bu nedenle bakım randevularınızı buna göre kontrol ettiğinizden ve planladığınızdan emin olun.Bir servis teknisyeni aracınızın durumunu değerlendirecek ve önemli sorunları çözecek olsa da, performansını kendi kendinize izlemeniz ve servis randevuları arasında artan yakıt tüketimi yaşamamak için kullanılan gaz, yağ ve filtrelerin türüne dikkat etmeniz de önemlidir. Ayrıca, daha yeni bir kamyonetiniz varsa, mevcut olabilecek yazılım güncellemelerini kontrol edin. Zamanında bir yazılım güncellemesi, kamyonetinizin performansını ve dolayısıyla yakıt verimliliğini artırmaya yardımcı olabilir.

Doğru lastikleri kullanın

Kamyonunuz için seçtiğiniz lastiklerin türü ve markası, yakıt ekonomisinde önemli bir fark yaratabilir. Aslında ABD Enerji Bakanlığı, “Bir aracın yakıt tüketiminin %20 ila %30’u ve karayolu taşıtlarının CO2 emisyonlarının %24’ü lastikle ilgilidir.”Aracınızın lastikleri, yuvarlanma direnci nedeniyle kilometre üzerinde bu kadar büyük bir etkiye sahiptir, bu da lastiklerin yolda yuvarlanması için ne kadar kuvvet gerektiğini ifade eder.

Yuvarlanma direnci düşük lastikler, yuvarlanma direnci yüksek lastiklere göre daha iyi yakıt verimliliği sunar. Yepyeni bir kamyonet kullanıyorsanız, muhtemelen performans ve yakıt verimliliği arasında en iyi dengeyi sağlayan üreticinin önerdiği lastiklere sahiptir. Bununla birlikte, kamyonunuzun yakıt verimliliğini artırmaya çalışıyorsanız, yuvarlanma direnci düşük lastikler bulmak en iyisidir.

Ancak lastikleri değiştirmek sadece ilk adımdır. Mevcut lastiklerinizi değiştirdikten sonra, yeterince şişirildiklerinden emin olmak için düzenli kontroller yapmanız gerekir.

 
Az şişirilmiş lastiklere, yapı ve malzeme kalitesinden maruz kaldıkları yol koşullarına kadar birçok faktör neden olabilir, ancak sonuç olarak yuvarlanma direncini artırmalarıdır. Bu da gaz tüketimini artırır. İyi haber şu ki, bir aracın lastik basıncını kontrol etmek ve bakımını yapmak oldukça basittir. Lastik basıncını kontrol ederken, tekerlek hizalamasını da düzeltmek için biraz zaman ayırın. Yanlış hizalanmış tekerlekler sadece yuvarlanma direncini arttırmakla kalmaz, aynı zamanda lastik aşınmasını da hızlandırabilir.

Güvenli sürüş pratiği yapın


ABD Enerji Bakanlığı, “agresif sürüşün (hızlanma, hızlı hızlanma ve frenleme) gazı boşa harcadığını belirtiyor. Otoyol hızlarında gaz kilometresini kabaca %15 ila %30 ve dur-kalk trafiğinde %10 ila %40 azaltabilir.”Zaman zaman aniden hızlanmak ve fren yapmak kaçınılmaz olsa da, özellikle bunu kendinizi ve etrafınızdakileri güvende tutmak için yapıyorsanız, kamyonetinizin yakıt verimliliğini artırmanın en kolay yollarından biri muhafazakar bir tempoda sürmektir.

Hız, lastiklerdeki yuvarlanma direncini ve aracın karşı karşıya kalması gereken hava direncini arttırır ve bu da yakıt verimliliğini azaltır. Bir kamyonetin maksimum yakıt verimliliğine ulaşma hızı değişse de, saatte 50 milin üzerinde sürerken yakıt verimliliği tipik olarak azalmaya başlar. Aynı şekilde, sürekli olarak aniden fren yapıyorsanız, aracınızın kademeli olarak yavaşlamasına izin vermek için muhtemelen ayağınızı gaz pedalından zamanında çekmiyorsunuzdur; Bunun yerine, sert bir duruşa gelene kadar hızınızı korumak için gaz kullanıyorsunuz.

Bunu düzeltmenin en iyi yolu, mümkün olduğunda hız sabitleyici kullanmaktır. Sabit bir tempoda sürmek için hız sabitleyici kullanamıyorsanız, yol koşullarını değerlendirin, böylece en azından aniden hızlanmaktan ve fren yapmaktan kaçınabilirsiniz.

Aerodinamik sürüklenmeyi hesaba katın

Aerodinamik sürüklemenin, kamyonetinizin yakıt verimliliği üzerinde önemli bir etkisi olabilir. Etkisini azaltmak için, kamyonetiniz için doğru aksesuarlara yatırım yapmayı ve sürtünmeyi artırabilecek aksesuarları çıkarmayı düşünün. Örneğin, daha fazla bastırma kuvveti üretmek için çatıya çatı kanadı olarak da bilinen bir çatı spoyleri monte edebilirsiniz. Bir tavan spoyleri, aracın stabilitesini artırmaya yardımcı olur ve bu da özellikle yüksek hızlarda sürerken yakıt verimliliğini artırır.

Bir tavan spoylerini monte etmenin oldukça kolay olmasına rağmen, kamyonetinizin yakıt verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için doğru yüksekliğe yerleştirilmesinin önemli olduğunu unutmayın. Tavan spoyleri için en iyi yükseklikten emin değilseniz, kurulumun bir servis merkezinde veya atölyede yapılması en iyisidir. Tersine, ek güvenlik için takmış olabileceğiniz ekstra ışıklar veya ek yükleri taşımak için kullanıyor olabileceğiniz üst çubuklar veya raflar gibi bazı aksesuarlar aerodinamik sürtünmeyi artırabilir.

Bu aksesuarlar zaman zaman kullanışlı olsa da, bunları ne sıklıkta kullandığınızı ve yakıt verimliliği açısından değiş tokuşun buna değip değmeyeceğini değerlendirmek en iyisidir. Gereksiz yükleri boşaltarak araç yükünü azaltmak, aerodinamik sürtünmeyi azaltmanın başka bir harika yoludur. Birçok kamyonet sahibi araçlarını yalnızca ağır yükleri çekmek veya çekmek için kullanırken, kamyon yatağında gerçekten ihtiyacınız olmayan ek ağır yükünüz olup olmadığını zaman zaman kontrol etmek en iyisidir.

Rölantiyi en aza indirmek için rotanızı planlayın

Normal rotanız trafik ve bir dizi trafik ışığıyla doluysa, rotanızı önceden planlamayı düşünün. Daha düz bir rotanın, daha uzun olsa bile, sık durma gerektiren, engebeli veya engebeli araziden geçen ve rölantide çalışan daha kısa bir rotadan daha az gaz tükettiğini unutmayın. Bunlar arasında trafikte rölanti zararsız görünebilir, ancak yakıt verimliliğinde önemli bir düşüşe ve hatta motor bileşenlerinde uzun süreli hasara neden olabilir.

Sık sık uzun mesafeler kat etmeniz gerekiyorsa, rotanızı optimize etmek için Apple CarPlay veya Android Auto Haritalar uygulamalarını kullanmayı düşünün. Bu, yoğun sıkışık alanlardan kaçınmanıza ve aşırı trafik ve duraklardan arındırılmış alternatif yollardan geçmenize yardımcı olabilir. Şu anda yoğun saatlerde araba kullanıyorsanız ve bir trafik saldırısıyla uğraşmak zorunda kalıyorsanız, aceleden kaçınmak için evinizi sabahın erken saatlerinde veya gecenin ilerleyen saatlerinde terk etmeniz en iyisidir.

Kaynak: https://www.slashgear.com/1538223/fuel-saving-tips-and-tricks-for-pickup-truck-drivers/ 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir