Anthropic, ChatGPT’ye Meydan Okuyacak 5 Milyar Dolarlık Yapay Zekâ Projesini Duyurdu
 1. Anasayfa
 2. Yapay zeka

Anthropic, ChatGPT’ye Meydan Okuyacak 5 Milyar Dolarlık Yapay Zekâ Projesini Duyurdu

0

 

OpenAI’ın geliştirdiği GPT-3 yazılımı ile birlikte neredeyse her şirket, bu sektördeki potansiyeli gördü. Bu şirketlerden biri de bu uğurda 5 milyar dolar feda etmeye hazır olan Anthropic.

Önümüzdeki iki yıl içinde 5 milyar dolara kadar fon toplamayı ve OpenAI ile rekabet etmek için ondan daha güçlü bir model geliştirmeyi planlayan bir yapay zeka (AI) araştırması yapan girişim Anthropic, 2020 yılında eski OpenAI araştırmacıları tarafından kuruldu.

Şirketin amaçları arasında yapay zekayı bir düzineye yakın büyük sektöre uygulamak gibi enteresan hedefler bulunuyor. Ancak bizler için en önemli misyonlarından biri, OpenAI’ın geliştirdiği GPT-3 ve 4 gibi yapay zeka sohbet botlarından çok daha gelişmiş bir bot üretmek.

Bugünün en güçlü yapay zekalarından 10 kat daha yetenekli olacak

Anthropic’in Seri C finansman turu için hazırladığı sunumda, şirketin uzun vadeli hedefleri ve stratejileri yer alıyor. Sunumda, Anthropic’in “sınır modeli” olarak adlandırdığı bir yapay zeka modelini eğitmek için önümüzdeki 18 ay içinde 1 milyar dolar harcaması gerektiği belirtilirken sınır modelinin, bugünün en güçlü yapay zekalarından 10 kat daha yetenekli olacağı da iddia ediliyor.

Şirket, bu modelin yapay zeka öz-öğrenmesi için yeni nesil bir algoritma olduğunu söylüyor. Modelin geçici adı ise “Claude-Next”. Anthropic, sınır modelinin insan niyetleriyle uyumlu olmasını sağlamak için “anayasal yapay zeka” adını verdiği bir yapay zeka eğitim tekniği geliştirdi. Anayasal yapay zeka, basit bir ilke kümesi kullanarak sistemlerin sorulara cevap vermesini ve görevleri yerine getirmesini sağlıyor.

Anthropic, sınır modelinin 10^25 FLOP (kayan nokta işlemi) gerektireceğini tahmin ediyor. Bu da bugünkü en büyük modellerden birkaç kat daha büyük olduğu anlamına geliyor. Elbette, bu hesaplamanın ne kadar süreceği, hesaplamayı yapan sistemin hızına ve ölçeğine bağlı. Anthropic, sunumunda on binlerce GPU içeren kümeler kullandığını belirtiyor.

Asıl motivasyon, OpenAI’nin modellerinden daha güvenilir ve sorumlu bir yapay zeka geliştirmek

Anthropic’in sınır modelini geliştirmesinin arkasındaki motivasyon ise OpenAI ile rekabet etmek. OpenAI’ın geliştirdiği GPT-3, doğal dil işleme alanında çığır açan bir model olarak kabul ediliyor. Ancak OpenAI’ın modellerinin de bazı sorunları var. Örneğin, GPT-3 bazen yanlış veya taraflı bilgiler üretebiliyor veya insan değerleriyle çelişebiliyor.

Anthropic, OpenAI’nin modellerinden daha güvenilir ve sorumlu olanlarını geliştirmeyi hedefliyor. Şirketin vizyonu ise yapay zekayı sağlık, eğitim, finans, e-ticaret, oyun, sosyal medya gibi birçok alanda kullanmak. Sunumda, şirketin potansiyel müşterileri ve ortakları arasında Google, Amazon, Facebook, Microsoft, Netflix, Spotify, Uber gibi dev isimler yer alıyor.

Anthropic’in sınır modelini ne zaman tamamlayacağı veya nasıl kullanılacağı henüz belli değil. Ancak şirketin iddialı planları ve arkasındaki destekçileri dikkate alındığında, yapacağı kesin gibi görünüyor. Siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

 

Kaynak:https://www.bloomberght.com/anthropic-5-milyar-dolarla-en-guclu-yapay-zekayi-gelistiriyor-2329546
 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir