Airbnb ve Günlük Kiralık Evler İçin Hazırlanan Yönetmelik, Resmî Gazete’de: İşte Bilinmesi Gerekenler
 1. Anasayfa
 2. Sağlık ve Yaşam

Airbnb ve Günlük Kiralık Evler İçin Hazırlanan Yönetmelik, Resmî Gazete’de: İşte Bilinmesi Gerekenler

0

 

 

Günlük kiralık evlerle ilgili yönetmelik, Resmî Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Artık bir evi 100 günden kısa süreli kiraya verecek ev sahipleri, izin belgesi alacak ve bazı yükümlülükleri üstlenecek.

Birkaç aydır gündemde olan günlük kiralık ve Airbnb evleriyle ilgili yönetmelik, Resmî Gazete’de yayımlandı. 1 Ocak 2024 tarihi itibarıyla yürürlüğe girecek düzenleme, evini günlük olarak veya Airbnb yöntemiyle kiraya veren ev sahiplerinin neler yapması gerektiğini gözler önüne seriyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı imzalı “Konutların Turizm Amaçlı Kiralanması Faaliyetlerinin Düzenlenmesine İlişkin Yönetmelik” ile bundan sonra 100 günden kısa süreli kiralanacak olan dairelerin tümü için izin belgesi alınması gerekecek. Ayrıca günlük kiralanacak evler için artık bazı şartların karşılanması gerekecek. Aksi takdirde cezai işlem uygulanacak.

İzin belgesi olmadan kiralama yapılamayacak!

günlük kiralık evlere düzenleme

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yönetilecek süreç kapsamında, kiraya verilecek bir ev için her şeyden önce izin belgesi alınması gerekecek. Bakanlık, izin belgesini alan vatandaşa bir plaket verecek ve bu plaket, kiralanacak evin kapısına asılacak. İzin belgesi olmadığı hâlde kiralama yapmak isteyen vatandaş, ilk aşamada 100 bin TL ceza yiyecek ve 15 gün içerisinde izin belgesi almak zorunda kalacak. Bunu yapmayan ancak kiralamaya devam edenler, bu kez 500 bin TL’lik ceza ile karşı karşıya kalacaklar. Aynı durumun devamı hâlinde ceza tutarı, 1 milyon TL’ye yükselecek.

Tabii bu belgeyi almak o kadar da kolay değil. Evini kısa süreli kiraya vermek isteyen vatandaş, dairenin bulunduğu binadaki tüm kat maliklerinin iznini alacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı, bu izne ilişkin bir de belge görecek. Yani sözlü ibrazlar işe yaramayacak. İzin belgesiyle ilgili başvurular, e-Devlet üzerinden gerçekleştirilecek. Yetkililer, izin vermeden önce konutta inceleme yapacaklar.

Airbnb yasası

Bir konutu kısa süreli kiralayan bir birey, bu konutu başka birisine kiralayamayacak. Bu doğrultudaki girişimlerde cezai yaptırımlar uygulanacak. Ancak kiralayan tüzel kişilikse personel, söz konusu evi kullanabilecek. Tüm bunlara ek olarak; en az 3 bağımsız bölümü olan bir binada kiralama yapacak olan kişi, en fazla yüzde 25‘lik bölüm için izin belgesi alacak. Binadaki diğer konutlar için başka birisinin adına izin belgesi gerekecek.

Bir binada en az 5 dairesi bulunan ve bunları kiralamak isteyen bir vatandaş ise iş yeri ruhsatına sahip olmak zorunda olacak. Resmî Gazete’de yayımlanan kararın 100 günden kısa süreli kiralama yapılan evler için geçerli olduğunu belirtelim. 100 günden uzun süreli kiralama yapılan evler, düzenlemenin dışında kalacak. Tabii her seferinde 100 günden daha uzun süreli kiralama yapan ev sahipleri de takip edilecek. Aynı konut bir yıl içerisinde 4 kez, 100 günden uzun süreli kiraya verilirse 1 milyon TL ceza kesilecek.

Kiralanacak konutların eksiksiz olması gerekecek

günlük kiralık ev düzenlemesi

Bir konuta günlük kiralık veya Airbnb kapsamında izin verilmesi için evlerin eksiksiz olması gerekecek. Bu bağlamda; sıcak ve soğuk su, nitelikli yataklar, çarşaf ve yorganlar, yüz ve banyo havluları, kiraya verilecek konutta bulunacak. Ayrıca yangın söndürme tüpleri, duman dedektörleri ve yangın merdiveninin yerini gösteren bir kroki de eve asılacak. Ayrıca ev ne kadar büyük olursa olsun çocuklar hariç en fazla 12 kişi için kiralama yapılabilecek.

Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeye buradan ulaşabilirsiniz.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir