Adobe, Yapay Zekâ Odaklı Abonelik Sistemi Oluşturuyor: Aboneler, Hukuk Karşısında Bile Desteklenecek!
 1. Anasayfa
 2. Yapay zeka

Adobe, Yapay Zekâ Odaklı Abonelik Sistemi Oluşturuyor: Aboneler, Hukuk Karşısında Bile Desteklenecek!

0

Adobe, yapay zekâ odaklı yeni bir abonelik sistemi üzerinde çalıştığını duyurdu. Bu sistem ile müşteriler, olası telif hakkı davalarında bizzat Adobe tarafından savunulacaklar.

Son dönemlerde yapay zekâ odaklı çalışmalarıyla adından sıklıkla söz ettiren Adobe‘dan dikkat çekici bir hamle geldi. Şirketin üst düzey yöneticilerinden Ashley Still, verdiği bir röportaj sırasında geleceğe yönelik yeni bir planlarını açıkladı. Ashley Still tarafından yapılan açıklamaya göre Adobe, yapay zekâ odaklı bir abonelik sistemi oluşturmak için harekete geçmiş durumda. Peki bu abonelik sistemi tam olarak ne işe yarayacak?

Adobe’un en önemli yapay zekâ araçlarından bir tanesi hiç şüphesiz Firefly. Metinlerden görsel oluşturmaya odaklanan bu araç, kısa bir süre önce de Adobe’un fotoğraf düzenleme yazılımı Photoshop’a entegre edildi. Özellikle de kurumsal müşterilerin Photoshop için zaten abonelik sistemine kaydolduklarını gözden kaçırmayan Adobe, yeni abonelik sistemiyle müşterilerini her anlamda yardımcı olacak.

Aboneler, olası telif davalarında Adobe tarafından savunulacaklar!

Adobe firefly

Adobe’un üzerinde çalıştığı abonelik sistemindeki en önemli avantaj, abonelerin hukuk karşısında da savunulacak olması. Malum, yapay zekâ odaklı görsellerde telif hakkı ihlalleri çok yaşanıyor ve taraflar, bu konuda sık sık davalık olabiliyorlar. İşte Adobe’un yeni abonelik sistemi tam olarak burada devreye girecek. Diyelim ki şirketiniz adına abone oldunuz ve bir çalışanınız telif hakkı davası ile karşı karşıya kaldı. Adobe, zararı tazmin edeceği gibi mahkeme sürecinde şirketinizi savunacak.

Tabi tüm bunların bir bedeli olacak. Şirket tarafından yapılan açıklamalarda, abonelik sistemi üyelerinden sabit ücret alınacağı belirtildi. Ancak bu ücretin ne kadar olacağı şimdilik belli değil. Ashley Still, hukuki desteğin de sunulacağı abonelik paketini satın almayı düşünen şirketlerle yüz yüze görüşmeler yapılacağını, abonelik fiyatının şirketlerin büyüklüklerine göre belirleneceğini ifade etti.

 

Kaynak:https://www.bloomberg.com/news/articles/2023-06-08/adobe-offers-generative-ai-products-with-copyright-protection#xj4y7vzkg 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir