75.000 TL’ye 24 saatte ev sahibi olmak!
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

75.000 TL’ye 24 saatte ev sahibi olmak!

0

3D yazıcı ile ev yapma projeleri artıyor. Peki maliyet, zaman ve kalite açısından bu tercihi yapmak mantıklı mı?


Teknolojinin gelişimi birçok sektörde yeni olanakların önünü açıyor. İnşaat sektörü de bunlar arasında yer alıyor. 2021 yılı itibariyle hem ülkemizde hem de dünyada 3D yazıcı kullanılarak yapılan evlerin projelerine ve inşasına başlanıldı. Peki avantajları nedir ve maliyeti ne kadar?

3D yazıcı ile ev yapmak! Avantajları neler?


3D yazıcı ile nasıl bir ev yapacağı tamamen kişinin kendi elinde. Demir ve kalıp işçiliği gerektirmediği için serbest mimari ile ister mağarayı andıran isterse de modern olacak şekilde dilediği tasarımı yapabilir. Buna karşılık maliyeti sabit kalacaktır. Çünkü maliyeti belirleyecek tek şey kullanılan harcın miktarı.

Bu yöntem ile ev yaparken yalnızca evin elektrik, su ve gider tesisatı ile pencere ve çatı yerleştirmeleri için işçilik gerekiyor. Geri kalan tüm işi 3D yazıcı üstleniyor. Ülkemizde de kullanımına başlanan bu teknolojide ilk adımı İBB atarak aşağıdaki bağlantıda bulunan ilk evi İstanbul’da inşa etti.

Fakat bu yöntemin kullanım senaryoları o kadar fazla ki önümüzdeki 5 ila 10 yıl içerisinde en popüler ev yapma seçenekleri arasına girecek. Tiny House konseptine uygun bir şekilde 1+1 olacak şekilde bir ev yapmanın bedeli 4 bin dolar. Süresi ise boyutuna göre 24 saat ve üzeri diyebiliriz.

Tabii dolar kurunun yüksek oluşu nedeniyle şu an için 75 bin TL’ye tekabül ediyor. Ancak önümüzdeki yıllarda 5’te 1’ine kadar düşerek 15 bin TL seviyesine gelebilir. Fakat belirttiğimiz gibi bu yapılabilecek en küçük seçeneklerden birinin maliyetini temsil ediyor.

Tabii yalnızca bireysel kullanım için değil. Örneğin önümüzdeki 20 yıl içerisinde dünyada su sıkıntısı çeken ülkelerden Avrupa’ya doğru bir göç başlayacak. Ya da halihazırda Afrika’da yüz binlerce insanın barınma hakkı sağlanamıyor.

Hatta o kadar uzağa gitmemize de gerek yok. Hemen sınırımızda Suriye’de yüz binlerce insanın yaşadığı çadır kamplar var. Türkiye ise biraz daha kalıcı çözüm olması için binlerce briket ev inşa ediyor. Fakat 3D yazıcı ile çok daha ucuza mal edilebilir.

Kabaca bir hesap yapacak olursak, 50 bin kişinin yaşayabileceği 10 bin hanenin yapımı için 40 ila 50 milyon dolar arası bir meblağ yeterli olacaktır. Tabii yapım süresi makine sayısına göre 1 ay da olabilir 1 yıla da çıkabilir.

Kendimiz için müstakil bir ev yaptığımız senaryoda ise 3+1 150 metre kare boyutundaki evin yapım süresi 1 haftanın altında olacaktır. Maliyeti ise 16 bin dolar, yani 300 bin TL seviyesinde olacaktır. Tabii bu meblağ yalnızca kaba inşaatı temsil ediyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir