YouTube, Dolandırıcılıkları Önlemek İçin Shorts Videolarına Link Eklemeyi Yasaklayacak
 1. Anasayfa
 2. Genel

YouTube, Dolandırıcılıkları Önlemek İçin Shorts Videolarına Link Eklemeyi Yasaklayacak

0

 

 

YouTube, TikTok rakibi Shorts videolarından tıklanabilir linkleri kaldıracağını açıkladı. Ay sonu gelecek bu değişiklik, spam veya dolandırıcılıkları engellemek amacıyla yapılıyor.

YouTube, TikTok benzeri kısa video formatı Shorts’ta bazı değişikliklere gideceğini açıkladı. Google bünyesinde faaliyet gösteren platform, artık bu videolara tıklanabilir linkler eklenemeyeceğini ifade etti.

YouTube Shorts videolarındaki linkler, 31 Ağustos 2023 tarihinden itibaren kademeli olarak tıklanamayan linkler olmaya başlayacak. Yorumlara, açıklamalara veya videolara artık link eklenemeyecek.

Linkler, spam veya dolandırıcılık riskleri nedeniyle Shorts’tan kaldırılıyor

YouTube, Shorts’tan linkleri kaldırma kararını  güvenlik nedeniyle aldığını söylüyor. Bu şekilde de kullanıcıların, spam ve dolandırıcılık gibi kötü amaçlı içeriklerden korunması amaçlanıyor. Şirket, açıklamasında bazı Shorts linklerinin “kötü amaçlı yazılım, kimlik avı veya dolandırıcılıkla ilgili içeriklere” yönlendirebildiğini ifade ederken mevcut önlemlerin yeterli olmadığını ekliyor.

YouTube, Shorts’taki linkler için yeni bir yol sunacağını da belirtti. İçerik üreticilerinin izleyicileri diğer YouTube videolarına daha güvenli bir şekilde yönlendirilmesini sağlayacak bu özellik, eylül sonunda tanıtılacak.

Sosyal medya bağlantıları da kaldırılacak

Ayrıca kullanıcıların kanallarına ekleyebildiği sosyal medya ikonları da kaldırılacak. Nedeni ise bağlantıların “yanıltıcı” olabilmesi. Bu değişikliğin pek hoş karşılanmayacağını söyleyebiliriz. Kullanıcılar, linkleri diğer sosyal medya hesaplarının reklamını yapmak için kullanabiliyordu.

Platformun, kullanıcılar için oldukça önemli olan bu konuda daha güvenli bir yol getireceğini eklediğini söyleyelim. Linkler, 23 Ağustos’tan itibaren gelecek bir güncellemeyle “Abone ol” butonunun yakınına getirilecek.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir