Yapay Zekâ Desteğiyle Geliştirilen Yeni Bir Cihaz Sayesinde Parkinson ve Alzheimer Gibi Hastalıklar Önlenebilir
 1. Anasayfa
 2. Yapay zeka

Yapay Zekâ Desteğiyle Geliştirilen Yeni Bir Cihaz Sayesinde Parkinson ve Alzheimer Gibi Hastalıklar Önlenebilir

0

Yapılan araştırmalara göre, ImmunoSEIRA sensörü olarak adlandırılan sensör sayesinde birçok farklı teknolojinin yanında yapay zekâ teknolojisinden de faydalanılarak Alzheimer ve Parkinson hastalıkları teşhis edilebilecek.

Yapay zekâ araçları hayatımızı birçok yönden kolaylaştırmaya devam ederken yakın zamanda yayınlanan bir araştırmaya göre, tıp alanında da iyi gelişmelere sebep olabilecek gibi duruyor.

Pek çok farklı teknolojinin yanında AI’dan da yararlanan yenilikçi ImmunoSEIRA sensörü, hastalıkları ayırt etme yeteneği sayesinde daha kesin teşhisler koyarak ilerlemenin önüne geçebilir.

ImmunoSEIRA, gelecek için umut vadediyor.

yapay zeka

Biyobelirteçler olarak bilinen hastalık belirtilerini saptayacak araçların geliştirilmesi şimdiye kadar epey zordu. Farklı proteinleri doğru bir şekilde ayırmak ve ölçmek için mevcut teknolojinin sınırları da dahil olmak üzere, doğru tespitin önündeki engeller çoktu ancak bu cihaz, insan beyin omurilik sıvısı (BOS) gibi karmaşık sıvılarda bile spesifik protein formlarını tespit edebiliyor ve bu da onu klinik ortamlar için uygun hâle getiriyor.

Bu gelişmiş biyobelirteç sensörünü oluşturmak için, Profesör Hatice Altuğ’un Biyonanofotonik Sistemler Laboratuvarı (BIOS) ve Profesör Hilal Lashuel’in Moleküler Nörobiyoloji ve Nöroproteomik Laboratuvarı’ndaki (LMNN) araştırmacılar; protein biyokimyası, nanoteknoloji ve yapay zekâ gibi birçok bilim alanını birleştirdiler.

Cihaz, moleküllerin seviyelerini ölçmeye dayanan mevcut biyokimyasal yaklaşımların aksine, sinir ağlarını kullanıp anormal yapılarını tespit etmeye odaklanıyor ve hastalıkların erken tespiti ve izlenmesi ve hastalık ilerlemesinin farklı aşamalarında tedavi seçeneklerinin değerlendirilmesi için umut vaat ediyor.

Kaynak:https://phys.org/news/2023-07-biosensor-neurogenerative-disease-proteins.html
 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir