Yandex, Tasını Tarağını Satıp Rusya’dan Çekiliyor: İşte Devasa Satın Alma Bedeli
 1. Anasayfa
 2. Sektörel

Yandex, Tasını Tarağını Satıp Rusya’dan Çekiliyor: İşte Devasa Satın Alma Bedeli

0

Yandex’in çatı şirketi olan Hollanda merkezli “Yandex NV”, Rusya’dan tamamen çekilmeye karar verdi. Aralarında Lukoil’in de bulunduğu bir konsorsiyum, Yandex için 5,2 milyar dolar ödemeyi kabul etti.

Bir dönemler Google’ın rakibi olarak görülen ancak sonraki süreçte popülaritesini yitiren Yandex’le ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Yandex hizmetlerinin çatı şirketi olan Hollanda merkezli Yandex NV, Rusya’dan tamamen çekilme kararı aldı. Kararın nedeni, tahmin edebileceğiniz üzere Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş.

Yandex NV tarafından yapılan resmî açıklamaya göre şirketin Rusya’daki tüm varlıkları, özel bir konsorsiyuma satılacak. 5,2 milyar dolar değerindeki satış ile Yandex’in Rusya’daki varlığı, tamamen bu konsorsiyuma ait olacak. Konuyla ilgili yapılan açıklamada, Şubat 2022’den beri çeşitli zorluklarla karşılaşıldığı ve en iyi çözüme ulaşıldığı belirtildi.

Yandex NV, “Yandex” markasını kullanmayı bırakacak

Yandex

Yandex NV, 18 ay boyunca devam eden anlaşma sürecinde radikal bir karar aldı. Alınan bu karara göre Yandex NV, Yandex markasını kullanmayı bırakacak. Yani bu markaya ait isim hakkı, aralarında Rus petrol devi Lukoil’in de bulunduğu konsorsiyuma geçecek. Bu kararın arama motorunun geleceğini nasıl etkileyeceğini hep birlikte göreceğiz. 

Alınan karar, Rus hükûmetini memnun etmiş durumda. Aslında bu şaşılacak bir şey değil çünkü Yandex, bundan sonra sadece Rusların sahip olduğu bir mecra olacak. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan hükûmet sözcüsü Dmitry Peskov, “Yandex ulusal bir teknoloji şampiyonu. Şirketin ülkede çalışmaya devam etmesi bizim için elbette önemli.” ifadelerini kullandı.
 
Kaynak: https://www.reuters.com/technology/yandex-nv-agrees-52-bln-sale-russian-assets-investor-consortium-2024-02-05/ 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir