Türkiye, Hafta Sonu Boyunca Yoğun Toz Taşınımı Etkisinde Olacak: İşte Sağlığınız İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler
 1. Anasayfa
 2. Sağlık ve Yaşam

Türkiye, Hafta Sonu Boyunca Yoğun Toz Taşınımı Etkisinde Olacak: İşte Sağlığınız İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

0

 

Türkiye, özellikle de yarın, yoğun bir toz taşınımının etkisinde olacak. Yurdun büyük bir bölümü, bu durumdan etkilenecek. Peki toz taşınımı yüksek olduğu zamanlarda ne yapmalı?

Tam da havaların ısınmaya başladığı, insanların bahar planları yaptıkları şu günlerde Meteoroloji Genel Müdürlüğünden can sıkan bir açıklama geldi. Türkiye, özellikle de 11 Mayıs Cumartesi günü (yarın), yoğun bir toz taşınımının etkisi altına girecek.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından paylaşılan verilere göre toz konsantrasyonu, yarın ülkenin büyük bir bölümünü etkileyecek. Özellikle de Suriye tarafından gelecek toz, Doğu Anadolu, Günedoğu Anadolu ve İç Anadolu bölgelerinde etkili olacak. Hakkâri, Suriye’den gelen tozların en çok etkilediği şehir olarak kayıtlara geçecek. Bölgedeki toz miktarı, “tehlikeli” sınıfında olacak.

İşte Meteoroloji Genel Müdürlüğünün toz haritası

Türkiye toz haritası

Yukarı ve aşağıdaki renklerin anlamları:

toz taşınımı

12 Mayıs Pazar günü için paylaşılan verilere baktığımızda ise yurdun genel anlamda rahatlayacağını görüyoruz. Ancak Suriye’den gelen tozlar, Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu bölgelerini etkilemeye devam edecek.

Meteoroloji

Eğer önümüzdeki hafta sonu için araba yıkama veya temizlik yapma gibi bir düşünceniz varsa bu planı ertelemeyi düşünebilirsiniz. Çünkü taşınan toz, yaptığınız temizliği daha o an itibarıyla mahvedecektir.

Yoğun toz taşınımı olduğu sırada zorunlu olmadıkça kapalı alanlarda kalmak, bu havayı solumaktan korunmanın birincil önlemi. Eğer dışarıda bulunmaktan kaçınamıyorsanız maske takmanız da büyük önem taşıyor.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir