Toyota binlerce aracı geri çağırıyor!
 1. Anasayfa
 2. Otomotiv

Toyota binlerce aracı geri çağırıyor!

0

Toyota 2003-2005 yılları arasında ürettiği binlerce aracı geri çağırıyor. Peki neden? Bu modellerde ne gibi bir sorun var? İşte cevabı…

Toyota, 20 yaşındaki bazı otomobil modelleri için ciddi bir uyarıda bulundu. 2003-2005 yılları arasında üretilen Corolla, RAV4 ve Matrix modellerini geri çağıran Toyota, “Araba sürmeyin.” uyarısında bulundu. Peki neden? Bu kadar ciddi sorun ne?

Toyota belirttiği modellerde hava yastığı problemi olduğunu bildirdi!


Toyota bugün hayati önem taşıyan bir bildiriyi 2003-2005 model araç sahipleri ile paylaştı. Hava yastıkları ile ilgili bir problem olduğunu bildiren Japon otomobil üreticisi, belirli modelleri tamir için geri çağırdı. Yaklaşık 30 insanın hayatını kaybetmesine sebep olan bu sorun, hava yastıklarının açılmaması ile ilgili.


2003-2004 model Corolla, 2003-2004 model Matrix ve 2004-2005 model RAV4 modellerinde Takata markalı hava yastıkları kullanan Toyota, toplam 50.000 aracı tamir için geri çağırdı. “Araba sürmeyin.” uyarısını ilgili araçların sahiplerine ileten Japon otomobil üreticisi, bu hava yastıkları için ilk geri çağırmayı 10 yıl önce yapmıştı.

O günden beri hala çağırıya cevap vermeyen kullanıcılar olduğunu bildiren şirket, hava yastıklarının sıcaklık nedeniyle bozulmuş olacağını dile getirdi. ABD’de toplam 26 kişinin ölümüne sebep olan bu sorun, dünya çapında 30’dan fazla kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. Aynı yıl aynı fabrikada üretim yapan General Motors da uyarıyı tekrar yayınladı. 11 bin Pontiac modelini geri çağıran General Motors, tıpkı Toyota gibi hava yastıklarının değişmesi gerektiğini dile getiriyor. Peki bu sorun neden kaynaklanıyor?

Aslında bahsi geçen hata sadece Toyota’da ortaya çıkmıyor. Birçok araçta oluşabilecek olan bu sorun, özellikle eski araçlarda daha sık görülüyor. Uzun yıllar ısı değişimine maruz kalan bu parçalar, kaza anında açılmayabiliyor. Bu haberde bahsi geçen araçların da 20 yaşında olduklarını düşünürsek, böyle sorunlar ortaya çıkması bir noktada normal sayılabiliyor. Yine de hala birçok insanın 20-30 yaşında araçlar kullandığı göz önünde tutulursa, hiçbir araçta böyle bir sorun olmaması gerektiği su götürmez bir gerçek.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir