İmzalar atıldı: Yapay zeka, otomobillere geliyor!
 1. Anasayfa
 2. Otomotiv

İmzalar atıldı: Yapay zeka, otomobillere geliyor!

0

 

MediaTek, otomobiller için ürettiği Dimensity Auto platformuna Nvidia teknolojilerini dahil ediyor. İşte detaylar.

Nvidia ve MediaTek, “yeni nesil bağlantılı otomobiller” için ortaklığa imza attıklarını duyurdu. Dev otomobil üreticilerine sunulacak bilgi işlem ürünleriyle yapay zeka odaklı deneyimler vadediliyor. Ayrıca araçların yazılım açısından daha fazla yetenekli olması hedefleniyor.

Nvidia ve MediaTek’ten yeni nesil bağlantılı otomobil teknolojisi


MediaTek bir süredir otomobillerin birbirine bağlanması için Dimensity Auto ile otomotiv sektörüne odaklanıyor. Computex 2023 kapsamında duyurulan Nvidia ortaklığı ise yapay zeka, bulut bilgi işlem ve grafik teknolojisini otomobil endüstrisine getiriyor.

İki şirket arasındaki anlaşma, Nvidia’nın yapay zeka ve RTX GPU patentlerini MediaTek’in otomotiv sektöründe kullandığı yongalara entegre edilmesini ele alıyor. Bu entegrasyon sonrasında, otomobillerin yapay zeka alanında önemli özellikler alması bekleniyor.

MediaTek; Drive OS, Drive IX, Cuda ve TensorRT makine öğrenimi dahil olmak üzere Nvidia’nın yazılımlarını kullanabilecek. Dimensity Auto’da çalışacak bu yazılımlar, araçların bilgi-eğlence ve güvenlik işlevlerinde kullanılacak.

MediaTek’in Dimensity Auto platformu günümüzde çoklu ekranlara, yüksek dinamik aralıklı kameralara ve ses işlemeye yer veren Auto Cockpit’e güç sağlıyor. Ancak şirket, Nvidia’nın teknolojilerini bünyesine katarak otomobil dünyasındaki varlığını güçlendirmeyi hedefliyor.

 

Araştırma firması Gartner’a göre, araçlarda kullanılan bilgi-eğlence yonga pazarı 2023’te 12 milyar dolara ulaşacak. Nvidia ve MediaTek arasındaki iş birliğinin ilk olarak hangi otomobil üreticileri tarafından test edileceğini bilmiyoruz.

Peki sizler bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak:https://venturebeat.com/ai/mediatek-taps-nvidia-gpu-and-ai-for-connected-car-chipsets/ 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir