Screen Rant’a göre izlenmesi gereken 10 çatışma/savaş filmi
 1. Anasayfa
 2. Sinema

Screen Rant’a göre izlenmesi gereken 10 çatışma/savaş filmi

0

 

Screen Rant çatışma dönemlerini en iyi anlattığını belirttiği 10 savaş/çatışma temalı filmi listelemiş. Screen Rant’ın paylaştığı filmler arasında TRT ortak yapımı Quo Vadis, Aida? da bulunuyor. İşte Screen Rant’ın listesinde yer alan o filmler


Sinema tarihinde çok sayıda sıkı savaş/çatışma dönemi temalı film bulunuyor. Screen Rant ise 10 filmin yer aldığı bir izleme listesi önermiş. Screen Rant’a göre izlenmesi gereken bu kapsamdaki 10 film şöyle:


Hotel Rwanda (2004)


Konu: Ruanda’da gerçekleşen soykırım sırasında bir otel müdürü, binlerce kişiyi korumak için çaba gösterir.Başrol Oyuncuları: Don Cheadle, Sophie Okonedo, Joaquin PhoenixIMDb: 8.1/10Rotten Tomatoes: %91 Tomatometer puanı, 7.8/10 ortalama derecelendirme.


Önce Babamı Öldürdüler / First They Killed My Father (2017)


Konu: Kamboçya’da Khmer Rouge döneminde yaşananları, bir çocuğun bakış açısından anlatır.Başrol Oyuncuları: Sareum Srey Moch, Phoeung Kompheak, Sveng SocheataIMDb: 7.2/10Rotten Tomatoes: %88 Tomatometer puanı, 7.2/10 ortalama derecelendirme.


Quo Vadis, Aida? (2020)


Konu: TRT ortak yapımı film 1995’te yaşanan Srebrenitsa katliamına mercek tutuyor. Filmin hikayesi, Bosna Hersek’in Srebrenitsa kentinde Sırp askerleri tarafından kadınlar ve çocuklar dahil on binlerce Bosnalının öldürüldüğü soykırım günlerinde, Birleşmiş Milletler Üssü’nde geçiyor.

Başrol Oyuncuları: Jasna Đuričić, Izudin Bajrović, Boris LerIMDb: 7.9/10Rotten Tomatoes: %99 Tomatometer puanı, 8.2/10 ortalama derecelendirme.


Siege of Jadotville (2016) (Jadotville Kuşatması)


Konu: Kongo’da 1961’de gerçekleşen askeri çatışmayı ve bir Birleşmiş Milletler birliğinin deneyimlerini konu alır. Filmde İrlandalı Komutan Pat Quinlan, 1960’ların başında Kongo’da Fransız ve Belçikalı paralı askerlere karşı birlikleriyle birlikte bir direnişe önderlik eder.Başrol Oyuncuları: Jamie Dornan, Jason O’Mara, Guillaume CanetIMDb: 7.3/10Rotten Tomatoes: %62 Tomatometer puanı, 6.9/10 ortalama derecelendirme.


The Last of the Mohicans (1992) (Son Mohikan)


Konu: Fransız-İngiliz savaşı döneminde geçen bir aşk hikayesi ve Mohikan kabilesine mensup bir adamın yaşadıklarını anlatır. Filmin konusu şöyle: 18. yüzyılda, İngiliz ve Fransız askerleri, Kuzey Amerika’nın kontrolünü ele geçirebilmek için savaşmaktadır. Kızılderililer ve yerleşimciler, bu savaşın ortasında kalmıştır. Yerleşimcilerden Cora ve kızkardeşi Alice’i, başlarına gelen bir beladan Şahingöz adında bir kızılderili kurtarır. Şahingöz, aslında bir yerleşimcidir fakat ailesi ölünce son Mohikanlar tarafından büyütülmüştür.Başrol Oyuncuları: Daniel Day-Lewis, Madeleine Stowe, Russell MeansIMDb: 7.7/10Rotten Tomatoes: %94 Tomatometer puanı, 7.8/10 ortalama derecelendirme.


The Killing Fields (1984) (Ölüm Tarlaları)


Konu: Kamboçya’da gerçekleşen Khmer Rouge rejimi dönemindeki trajediyi bir gazetecinin bakış açısından ele alır.Başrol Oyuncuları: Sam Waterston, Haing S. Ngor, John MalkovichIMDb: 7.8/10Rotten Tomatoes: %93 Tomatometer puanı, 8.3/10 ortalama derecelendirme.


The Battle of Algiers (1966) (Cezayir Bağımsızlık Savaşı)


Konu: Cezayir’in bağımsızlık savaşı sürecindeki gerçek olayları, Fransız işgali ve Cezayir halkının direnişini konu alır.Başrol Oyuncuları: Brahim Hadjadj, Jean Martin, Yacef SaadiIMDb: 8.1/10Rotten Tomatoes: %99 Tomatometer puanı, 8.1/10 ortalama derecelendirme.


The Wind That Shakes The Barely (2006) (Özgürlük Rüzgarı)

Konu: İrlanda’da bağımsızlık mücadelesinin trajik dönemlerini, iki kardeşin hikayesi üzerinden anlatır.Başrol Oyuncuları: Cillian Murphy, Pádraic Delaney, Liam CunninghamIMDb: 7.9/10Rotten Tomatoes: %88 Tomatometer puanı, 7.5/10 ortalama derecelendirme.


Hunger (2008) (Açlık)


Konu: Kuzey İrlanda’da 1981 yılında yaşanan Maze Hapishanesi açlık grevi ve Bobby Sands’in hikayesini ele alır.Başrol Oyuncuları: Michael Fassbender, Liam Cunningham, Stuart GrahamIMDb: 7.6/10Rotten Tomatoes: %90 Tomatometer puanı, 7.5/10 ortalama derecelendirme.


Persepolis (2007)


Konu: Marjane Satrapi’nin otobiyografik çizgi romanından uyarlanan film, İran’da devrim sonrası yaşananları bir kız çocuğunun gözünden anlatıyor.Başrol Oyuncuları: Chiara Mastroianni, Catherine Deneuve, Danielle DarrieuxIMDb: 8.1/10Rotten Tomatoes: %96 Tomatometer puanı, 8.1/10 ortalama derecelendirme.

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir