Netflix’in Güncel Abone Sayısı Açıklandı: Şifre Paylaşımını Engellemek İşe Yaradı!
 1. Anasayfa
 2. Sinema

Netflix’in Güncel Abone Sayısı Açıklandı: Şifre Paylaşımını Engellemek İşe Yaradı!

0

Netflix, güncel abone sayısını ve yılın ikinci çeyreğinde kaç para kazandığını açıkladı. Açıklanan veriler, Netflix’te yüzlerin güldüğünün açık bir göstergesi. Ancak kullanıcıları bekleyen önemli bir olumsuz gelişme var.

Dünyanın en popüler çevrimiçi dizi ve film platformu Netflix, 2023’ün ikinci çeyreğine ilişkin mali durum raporunu paylaştı. Şirketin yaptığı açıklamalar, abone sayısında ve gelirlerde artış yaşandığını gözler önüne seriyor. Netflix’in bir süredir uygulamada olan şifre engelleme özelliği, tepkilere rağmen platformun büyümesine yardımcı oluyor gibi görünüyor. Gelin hep birlikte Netflix’in açıklamalarına yakından bakalım.

Netflix tarafından yapılan açıklamalara göre abone sayısı, geçtiğimiz üç aylık periyotta 5.9 milyon arttı. Yeni abonelerin 1.17 milyon gibi ciddi bir bölümü, ABD ve Kanada’dan geldi. Yani şifre paylaşımının yasaklandığı ülkelerden. Açıklanan rakamlar doğrultusunda Netflix’in aktif abone sayısı, yıllık bazda yüzde 8 artışla 238.4 milyon olarak kayıtlara geçti. Tabi bu durum, platform gelirlerini de doğrudan etkiledi.

Gelirler de kârlılık da arttı!

Netflix’te abone sayısının artması, gelirlerle de anlamlı değişimlere yol açtı. Öyle ki şirketin kasasına giren para, yıllık bazda yüzde 3 arttı ve 8 milyar doların üzerine çıktı. Net kâr ise yüzde 3 artışla 1.5 milyar dolar olarak kayıtlara geçti. Çeyrek bazdaki kârlılık ise çok değişmedi. Platform, 2023’ün ilk çeyreğinde 1.4 milyar dolar kâr bildirmişti. Bu arada; Netflix’in hisse başına kârlılığı da 3,29 dolar oldu.
Netflix, kazanç raporu paylaşımında şifre paylaşımını yasaklama kararı ile ilgili özellikle konuştu. Yapılan açıklamalarda, ikinci çeyrekte böyle bir tablo yaşanmasının bir numaralı nedeninin yeni uygulama olduğu ifade edildi. Yapılan açıklamalardan, Netflix’in şifre paylaşımını engelleyen uygulamasının dünya geneline yayılacağının kesin olduğunu söyleyebiliriz. Uygulama şu an için ABD, Kanada, Yeni Zelanda, Portekiz ve İspanya’da mevcut. Er geç Türkiye de bu listeye dahil olacak.
Kaynak:https://s22.q4cdn.com/959853165/files/doc_financials/2023/q2/FINAL-Q2-23-Shareholder-Letter.pdf 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir