Microsoft, Yapay Zeka Tekeli Olmasından Korkanlar İçin “Yapay Zekâ Erişim İlkeleri”ni Duyurdu
 1. Anasayfa
 2. Yapay zeka

Microsoft, Yapay Zeka Tekeli Olmasından Korkanlar İçin “Yapay Zekâ Erişim İlkeleri”ni Duyurdu

0

 

Microsoft, yapay zekâ sektöründeki tekel imajından kurtulmak için bir “framework” oluşturdu. “Yapay Zekâ Erişim İlkeleri” isimli bu framework, Microsoft’un bazı taahhütlerini içeriyor.

Yapay zekâ sektörünün önde gelen iki ismi olan Microsoft ile OpenAI arasında derin bir bağ bulunuyor. Microsoft, bundan birkaç yıl önce OpenAI’a milyarlarca dolarlık yatırım yaptı. Bu yatırım, teknoloji dünyasının Microsoft’a bakışını değiştirdi. Sektördeki genel kanı, Microsoft’un OpenAI yatırımı ile yapay zekâ sektöründe tekelleştiği yönünde.

Şimdiyse Microsoft’tan bununla ilgili dikkat çeken bir hamle geldi. Şirket, “Yapay Zekâ Erişim İlkeleri” olarak isimlendirdiği bir “framework” oluşturdu. Bu framework, Microsoft’un yapay zekâ veri merkezi altyapısını ve diğer yapay zekâ teknolojilerini nasıl işlettiğini anlatıyor. Microsoft’un gelecekte neler yapacağı da yine bu framework çevresinde olacak.

Microsoft, ne gibi taahhütler verdi?

Microsoft Yapay Zekâ İlkeleri

 

Microsoft’un yapay zekâ ilkelerine baktığımızda şirketin bir uygulama mağazasından bahsettiğini görüyoruz. Bu mağaza, kullanıcıların farklı farklı yapay zekâ modellerine ve araçlarına ulaşmalarını sağlayacak. Öte yandan; hâlihazırda bir yapay zekâ modeli veya aracını kullanan bir müşteri, isterse bunu değiştirebilecek. Ayrıca Microsoft, müşterilerine ait verileri, yapay zekâyı eğitmek için kullanmayacağına dair de bir söz veriyor. Microsoft, oluşturduğu ilkelerle piyasada rekabete izin verdiğini göstermiş olacak.

Ancak bu noktada dikkatlerden kaçmaması gereken bir husus var. Microsoft, oluşturduğu ilkeler için bir takip mekanizması oluşturmadı. Yani bu ilkelere uyulup uyulmadığını kimse bilemeyecek. Aslına bakacak olursak Microsoft’un böyle bir gayesi olduğundan bile emin değiliz. Şirket büyük bir olasılıkla, OpenAI’daki 13 milyar dolarlık yatırımının düzenleyici kurumlara takılması hâlinde, bu ilkeleri koz olarak kullanıp, en azından rekabeti sağlamak için çalıştığını iddia edecek.
 
Kaynak: https://techcrunch.com/2024/02/26/microsoft-ai-access-principles-openai/
 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir