Microsoft, Windows 11’deki Gizli Özellikleri Etkinleştirmeye Yarayan Yazılımı “Yanlışlıkla” Herkes İçin Yayınladı
 1. Anasayfa
 2. Windows

Microsoft, Windows 11’deki Gizli Özellikleri Etkinleştirmeye Yarayan Yazılımı “Yanlışlıkla” Herkes İçin Yayınladı

0

 

Microsoft, Windows 11’in gizli özelliklerini etkinleştirmeye yarayan “StagingTool” aracını yanlışlıkla herkes için yayınladı. Olay anlaşılınca uygulama kaldırıldı ancak forum sitelerinde StagingTool’a ulaşılabiliyor.

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, Windows 11 ile ilgili büyük bir “yanlış adım” attı. Şirket, Windows 11’de henüz aktif edilmemiş özellikleri bulmaya ve bunları etkinleştirmeye yarayan dahili bir aracı, yanlışlıkla yayınladı. Hal böyle olunca geliştiriciler “StagingTool” isimli bu aracı kullanmaya başladılar. Microsoft, yanlışlığı fark ettikten sonra uygulamayı kaldırdı ancak nafile. StagingTool, Windows 11 ile ilgili forum sitelerine yayıldı bile…

Aslına bakacak olursak Windows 11 için etkinleştirilmemiş olan özellikler, geçmişte üçüncü taraf bir yazılım olan “ViveTool” aracılığıyla kullanılabiliyordu. Kullanıcılar, bu yazılımı kullanarak yeni özellikleri keşfetmenin yanı sıra, düzenlemeler de yapabiliyorlardı. İşte StagingTool’un da tam olarak aynı amaca hizmet ettiği anlaşıldı. Yazılımdan anlayan Windows meraklıları, daha çok bir komut satırı uygulamasına benzeyen StagingTool ile Windows 11’deki tüm gizli özelliklere anında ulaşabilecekler.

Microsoft, konuyla ilgili üçüncü taraf yazılımlar olduğunu zaten biliyor ama ses etmiyordu

ViveTool, uzun zamandır kullanımda olan bir yazılım ve Microsoft da bu yazılımın varlığından haberdardı. Hatta Windows Insider bölümünün lideri Amanda Langowski, geçmişte yaptığı bir açıklamada “Daha teknik Insider’larımızdan bazılarının, test aşamasındaki yapılarda bazı özelliklerin kasıtlı olarak devre dışı bırakıldığını keşfettiklerini de biliyoruz.” ifadelerini kullanmıştı. Bu durum, Microsoft StagingTool’un aslında bilinçli bir şekilde yayınlanmış olabileceğini düşündürüyor. 
 

Microsoft StagingTool işte böyle görünüyor:

StagingTool

*StagingTool’un ekran görüntüsü.

Microsoft StagingTool’un yanlışlıkla yayınlanması ile Windows 11 ile ilgili yeni bir dönem başlamış olabilir. Öyle ki geliştiriciler, bu araç sayesinde Windows 11 ile ilgili daha fazla gizli özelliği ortaya çıkarabilirler. Ancak Microsoft, böyle bir şey yaşanmaması için Windows 11 test sürümlerinde gizli özellik tutmayabilir. Eğer ikinci seçenek gerçek olursa, Windows 11 özellikleri önceden keşfetme olasılığımız ortadan kalkacaktır. Neler yaşanacağını hep birlikte göreceğiz.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir