Microsoft Edge, Ziyaret Ettiğiniz Siteleri Bing’e Gönderiyor
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Microsoft Edge, Ziyaret Ettiğiniz Siteleri Bing’e Gönderiyor

0

Microsoft Edge’in kullanıcıların tıkladıkları tüm URL’leri Bing’e ait bir API’ye gönderdiği tespit edildi. Olayın ortaya çıkmasının ardından Microsoft, bunu bilerek yapmadığını açıkladı. Eğer takip edilmek istemiyorsanız, birkaç adımda bu durumdan kurtulabilirsiniz.

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft’un yapay zeka dopingi sayesinde son dönemlerde adından sıklıkla söz ettirmeye başlayan internet tarayıcısı Edge ile ilgili çok garip bir gelişme yaşandı. Microsoft Edge’in, bir kullanıcının ziyaret ettiği tüm internet sitelerini, arama motoru Bing’e ait bir API’ye aktardığı tespit edildi. Peki Microsoft Edge neden böyle bir şey yapıyor?

İlk olarak Reddit’te gündem olan sorun, Microsoft’un kullanıcıyı takip etme hamlesinin bir parçası gibi düşünüldü. Ancak durum pek de böyle değildi. Microsoft’un geçtiğimiz yıl test ettiği, kısa bir süre önce de kullanıma sunduğu bir özellik, olması gerektiği gibi çalışmıyordu. Hal böyle olunca da kullanıcıların gezinti yaptığı tüm URL’ler, Bing API’sine aktarılıyordu.

Neyse ki takip edilmekten kurtulmanın kolay bir yolu var!

Diyelim ki Microsoft Edge kullanıyorsunuz ve içerik oluşturucu takip etme özelliği size çoktan geldi. Gezindiğiniz tüm URL’leri Bing’e aktaran bu özelliğin sizi takip etmesini engellemek isterseniz, yapmanız gereken tek şey ayarlar bölümüne gidip, özelliği devre dışı bırakmak. Peki bunu nasıl yapacaksınız?

 • Adım #1: Microsoft Edge’i açın.
 • Adım #2: Ayarlar bölümüne girin.
 • Adım #3: Gizlilik, arama ve hizmetler seçeneğine tıklayın.
 • Adım #4: Hizmetler başlığı altında “Microsoft Edge’de içerik oluşturucuları takip etmek için önerileri göster” özelliğini kapatın.

İLGİLİ HABER

Microsoft, Tüm Edge Tarayıcısını Ortak Çalışma Alanına Dönüştüren Özelliğini Duyurdu: Workspaces

Microsoft Edge’in içerik oluşturucu takip etme özelliği şöyle görünüyor:

Microsoft, sorunu çözmek için harekete geçti

The Verge, Reddit ve diğer platformlarda tespit ettiği hata raporlarını Microsoft’a gönderdi. Bir Microsoft sözcüsü, raporların farkında olduklarını ve hatayı çözmek için harekete geçtiklerini söyledi. Sorunlu özellik, çok yakın bir gelecekte düzgün çalışabilecek gibi görünüyor.

Kaynak: https://www.theverge.com/2023/4/25/23697532/microsoft-edge-browser-url-leak-bing-privacy 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir