Meta, Yapay Zekâyla Oluşturulan İçerikleri Silmek Yerine ‘Damgalayacak’
 1. Anasayfa
 2. Sosyal medya

Meta, Yapay Zekâyla Oluşturulan İçerikleri Silmek Yerine ‘Damgalayacak’

0

Sosyal medya devi Meta, yapay zekâ içerikleri konusunda oldukça kısıtlayıcı olan politikasını değiştirdi.

Yapay zekâ üzerine güncel olarak tüm teknoloji devlerinin düştüğünü, hatta çoğunun kendi yapay zekâ çipini üretme çalışmaları içinde olduğunu biliyoruz. Bunların başında NVIDIA, OpenAI ve Meta geliyor. Meta, sosyal bir platform olduğundan yapay zekâ üzerine çalışmalarını sürdürürken bir yandan da platformunda bunun moderasyonunu gerçekleştirmesi gerekiyor.

Bu yüzden de şirketin yapay zekâ içeriklerini kapsayan politikaları bulunuyor. Yakın zamanda bu politikaları güncelleyen Meta, kulağa oldukça ilginç gelen ve etkileşimleri nasıl etkileyeceğini merak ettiğimiz bazı değişiklikler yaptı. Bunlardan en ilginç olanı ise şüphesiz, yapay zekâ ile oluşturulan içeriklerin damgalanacak olması.

Değişiklikler, mayıs ayından itibaren yürürlüğe girecek.

Meta yapay zekâ içeriği

Instagram, Facebook ve Threads özelinde gerçekleşecek olan değişiklik, güncel politikanın getirdiği kısıtlamalardan doğdu. Yeni politikayla birlikte daha çok videonun, ses dosyasının ve medya içeriğinin damgalanacağı söyleniyor. Bu damgalar ya paylaşım sahibi tarafından ya da yapay zekâ kullanımı tespit edildiğinde Meta tarafından eklenecek. Tespit tarafında nasıl bir teknoloji kullanıldığı söylenmedi.

Daha önce Meta, deepfake gibi birinin söylemediği şeyleri söylemiş gibi gösterildiği videoların platformda paylaşılmasına izin vermiyordu. Yeni politikada bu teknolojinin hızla evrildiğini ve buna ayak uydurmak gerektiğini, fakat bunu yaparken de herhangi bir manipülasyon varsa bunu açıkça göstermek gerektiğini belirtti.

Meta yapay zekâ

Şirket, temmuz ayından itibaren yapay zekâ içeriği olmasının yanında diğer topluluk kurallarını ihlal etmeyen videoları platformdan kaldırmayı bırakacak. Bu sayede içeriğin tamamen kaldırılmayacak; sadece bilgisi verilecek. Tabii eğer bir video; zorbalık, belli bir şeye ya da kesime saldırı ve oy manipülasyonu sağlayacak bir içeriğe sahipse yapay zekâ ile yaratılması fark etmeksizin platformdan kaldırılacak. Sizin bu değişiklik hakkındaki düşünceleriniz neler?

Kaynak:https://about.fb.com/news/2024/04/metas-approach-to-labeling-ai-generated-content-and-manipulated-media/
 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir