Mehmet Şimşek’ten Kafe ve Restoranlarda KDV Oranı Artırılacak Haberleriyle İlgili Açıklama: “Artış Yapmadık, Tedbir Alıyoruz” “Kedidir Kedi”
 1. Anasayfa
 2. Sağlık ve Yaşam

Mehmet Şimşek’ten Kafe ve Restoranlarda KDV Oranı Artırılacak Haberleriyle İlgili Açıklama: “Artış Yapmadık, Tedbir Alıyoruz” “Kedidir Kedi”

0

Geçtiğimiz saatlerde yiyecek ve içecek hizmeti sunan kafe, lokanta gibi işletmelere uygulanan KDV oranlarını artırmaya hazırlandığı haberleri ortaya çıkmıştı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten KDV oranının artmadığını gösteren açıklama geldi.

Bugün akşam saatlerinde çıkan haberler, Hazine ve Maliye Bakanlığının lokanta ve kafelerdeki KDV oranlarında değişiklik yapabileceğini ortaya koymuştu. Hazırlanan tebliğ taslağı, Gelir İradesi Başkanlığı internet sitesi üzerinden yayımlanmıştı.

Tebliğ taslağının, görüşlerin alınmasının ardından Resmi Gazete üzerinden yayımlandığında yürürlüğe gireceği belirtilmişti. Konuya ilişkin açıklama Mehmet Şimşek’ten geldi.

“KDV oranlarında artış yapmadık!”

.

Şimşek X hesabı üzerinden bir açıklama yaptı. Açıklamasında, KDV oranlarında artış yapmadıklarına dikkat çekerken suistimalleri engellemeye yönelik tedbir aldıklarını ifade etti.

Öte yandan Anadolu Ajansı tarafından paylaşılan bir haberde, yaklaşık 41 bin mükellefin KDV oranı uyumsuzluğu yönünden denetlendiği belirtildi. Denetimler sonucunda bazı lokanta veya kafelerin yeme içme hizmeti yerine et, su, meyve suyu gibi ürünleri satmış gibi gösterdiği ve KDV oranını %10 yerine %1 olarak hesapladığı aktarıldı. Bazı marketlerin ise temizlik malzemelerini gıda malzemesi gibi gösterdiği ifade edildi.

Tebliğ taslağı ilk çıktığında gelen haberlerde kahvehane, pastane gibi işletmelerin KDV’lerinin %8’den %10’a, gazino ve bar gibi yerlerde ise %18’den %20çıkarılacağı öne sürülmüştü. Bakanlık ise KDV oranlarında herhangi bir artış olmadığını düzenlemeyle yanlış uygulamaların ve suiistimallerin önüne geçilmesinin amaçladığını belirtti. 

Düzenlemeye göre lokanta, kafe ve pastane gibi işletmeler kendilerinin hazırlayıp sundukları yiyecek ve içecekler ile dışarıdan temin edilerek buralarda sattıkları ürünler için KDV’yi yüzde 10 şeklinde hesaplayacak. Bu işletmelerin telefonla veya internet üzerinden sipariş suretiyle adrese gönderme, gel-al gibi yöntemlerle yaptıkları tüm satışları da aynı kapsamda olacak

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir