iPhone’lar, Macbook’lar Hayal Edilirken… Vergisiz Elektronik Cihaz Almanın Detayları Belli Oldu
 1. Anasayfa
 2. Mobil

iPhone’lar, Macbook’lar Hayal Edilirken… Vergisiz Elektronik Cihaz Almanın Detayları Belli Oldu

0

Maalesef haberimizde, vergisiz telefon ve bilgisayar alma hayaliyle uzun zamandır bekleyenleri üzecek şartlar yer alıyor.

Bilgisayar ve telefon fiyatları uçmuşken, en ucuz Macbook Air’lar bile öğrenci indirimiyle 24 bin TL seviyelerine çıkmışken ve 87 bin TL gibi fiyatlara iPhone alırken hiçbir yerden çıkan vergisiz elektronik cihaz alma müjdesi hepimizi sevindirmişti. En azından tek seferlik de olsa uzun ömürlü bir cihazı normalden çok daha ucuza alabilme imkânımız oluşmuştu.

Fakat ortaya atılan bilgilere göre henüz net olmasa da büyük bir hayal kırıklığı yaşayacağız. Zira söz konusu bilgiler, henüz resmi bir açıklama bulamamış olsak da kafamıza göre, istediğimiz cihazları elde edemeyeceğimize işaret ediyor.

“Sadece Türkiye’de üretilen veya montajlanan cihazlar alınabilecek.”

Telefonlar

Dokuz Eylül’ün yaptığı habere göre vergisiz telefon ve bilgisayar satışının şartları şunlar:

 • Öğrenciler, sadece bir defaya mahsus olmak üzere vergisiz telefon veya bilgisayar alabilecek.
 • Öğrenciler, sadece kendi adlarına kayıtlı hatlarla vergisiz telefon alabilecek.
 • Öğrenciler, sadece Türkiye’de üretilen veya montajlanan telefon veya bilgisayar modellerini seçebilecek.
 • Öğrenciler, sadece belirli bir fiyat aralığındaki telefon veya bilgisayar modellerini alabilecek.
 • Öğrenciler, vergisiz telefon veya bilgisayar almak için özel bir başvuru yapmak zorunda olmayacak.

Sadece Türkiye’de üretilen veya montajlanan kısmı ucundan kurtarabilir. Zira eğer fiyat/performans odaklı bir telefon arıyorsanız Asya temelli üreticilerin ülkemizde ürettiği ortalama modeller bulunuyor. Pek hoş olmasa da durum bununla sınırlı değil.


Fiyat aralığının 2.000 TL olacağı söyleniyor.

Bu da sadece giriş seviyesi cihazların alınabileceğini gösteriyor. Bu seviyede de oyun veya görsel düzenleme gibi ağır işlerin yapılabilmesi oldukça zor fakat yine de tercih edebileceğiniz kaliteli modelleri içeren bir listeyi sizinle paylaşacağız.

Ben illa iPhone alacağım” diyenler için de bu cihazlar ülkemizde üretilmediğinden veya montajlanmadığından sadece 2.000 TL’lik bir indirim hakkının sunulacağı söyleniyor. Yani vergisiz olarak değil, 2.000 TL indirimle alınabilecek.

Bunların resmi açıklamalar olduğu söylense de henüz resmi bir kaynak bulamadığımızı söyleyelim. Bilgilerin resmi olduğu doğrulandığında haberimiz de anında güncellenecektir. Ülkemizde üretilen veya montajlanan telefonları derlediğimiz listemiz için beklemede kalın.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir