İkinci el elektrikli otomobil almak ne kadar mantıklı?
 1. Anasayfa
 2. Otomotiv

İkinci el elektrikli otomobil almak ne kadar mantıklı?

0

2. el otomobil alırken nelere dikkat etmek gerekli? İşte sizler için hazırladığımız rehber ve kontrol listesinin detayları…


“İkinci ele gücümüz yetmedi sıfır aldık!” esprisini geçtiğimiz aylarda sıkça duyuyorduk. Fakat en sonunda sıfır otomobil bulmak nispeten kolaylaştı ve 2. el otomobil piyasasında ciddi düşüşler yaşandı. Burada içten yanmalı motora sahip bir benzinli veya dizel otomobili almak kolay olabilir zira birçok şey artık halk arasında da bilinir halde. Fakat konu 2. el bir elektrikli otomobil olursa? İşte 2. el elektrikli otomobil alırken dikkat edilmesi gerekenler…

2. el elektrikli otomobil alırken dikkat edilmesi gerekenler!


2. el bir otomobil almaya karar verdiniz ve çağa ayak mı uydurmak istiyorsunuz? O zaman en çok ziyaret edilen ilan sitelerinde filtreyi “elektrikli otomobil” olarak değiştirin. Peki bu otomobili alırken nelere dikkat etmeli? Bir elektrikli otomobil ekspertizi nasıl olmalı. Bu listeyi uygulayarak kolayca almak istediğiniz 2. el elektrikli otomobil veya araçların kondisyonunu anlayabilirsiniz.

1- Boya-değişen

Öncelikle muhtemelen çoğu okurumuz bu listenin ilk başında “boya-değişen” maddesini beklemiyordu. Bir elektrikli otomobil satın alırken boya değişenin ne önemi var derseniz Türkiye gibi ülkelerde “orijinallik ve kazasızlık” algısına dikkat etmenizi öneririz. Bu algı elektrikli otomobiller için de kırılamadı.


2- Batarya

Şimdi gelelim gerçekten önemli kısımlara. İlk olarak bataryayı ele almalıyız. Zira batarya bir elektrikli otomobilin hem bataryası hem de kendisi için yarısı demek. Satın alacağınız elektrikli otomobilin bataryasının kiralık mı (bir dönem böyle bir uygulama vardı) olup olmadığını öğrenin. Ardından bataryanın değişip değişmediğini, garantisinin olup olmadığını varsa garantisinin size geçip geçmeyeceğini sorgulayın.

Ardından batarya sağlığını ve kapasitesini kontrol edin. Bitik bataryaya sahip bir otomobil satın alacaksanız otomobili satın aldıktan sonra otomobilin fiyatı kadar batarya değişimine de para harcayacağınızı unutmayın.

3- Arıza kayıtları

Elektrikli otomobillerle birlikte iyiden iyiye hayatımıza giren otonom sürüşün yanında içten yanmalı araçlarda gördüğümüz arıza kaydı özelliği daha gelişmiş bir versiyon ile hayatımıza girdi. Aracın arıza kayıtlarına bakın. Ardından elektrik motorunun davranışlarına ve tepkilerine bakın. Şayet bu işlerden tam olarak anlamıyorsanız bir ele*ktrikli otomobil servisinde aracı kontrol ettirin.

 

4- Siz ne kadar uyumlusunuz?

Buraya kadar hep aracın kontrollerinden bahsettik. Son olarak aracı bulduysanız eviniz ve iş yerinizin çevresindeki şarj ağını inceleyin. Şayet etrafınızdaki ekosistem yetersizse elektrikli otomobil size konfordan çok zarar getirebilir.

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir