Hyundai ve Kia’nın Geri Çağırdıkları Milyonlarca Aracı Aylardır Tamir Etmediği Ortaya Çıktı
 1. Anasayfa
 2. Otomotiv

Hyundai ve Kia’nın Geri Çağırdıkları Milyonlarca Aracı Aylardır Tamir Etmediği Ortaya Çıktı

0

 

Güney Koreli firmaların geri çağırdıkları 3,4 milyon adet aracın altı aydır tamir edilmeyi beklediği ortaya çıktı.

Güney Koreli otomotiv üreticileri Kia ve Hyundai, Eylül 2023’te yaptıkları bir duyuru ile ABD’deki 3,4 milyon araçlarında yangın riski olduğunu belirtmiş ve araçları geri çağırmıştı. Aradan aylar geçmesine rağmen araçların büyük kısmının park edildikleri yerde tamir edilmeyi beklediği ortaya çıktı. 

Firmalar parça tedariğinde yaşanan zorlukları suçluyor

Hyundai kia

Araç sahipleri, yangın riskine karşı uyarılırken araçlarını da açık alanlarda, evlerden ve yapılardan uzağa park etmeleri için yönlendirilmişti. Araçların elektrik devrelerindeki akımları azaltması için kullanılan kabloların, sızdırma yapan fren sıvılarıyla temasından dolayı araçlar alev alabiliyordu. Hyundai ve Kia’nın Santa Fe, Elantra, Sportage ve Forte gibi popüler modellerinin 2010-2017 arası üretilen versiyonları bu riski barındırıyordu. 

Üreticiler bu araçların kullanmak için güvenli olduğunu ancak araç sahiplerinin, panelde sembollerin yanması ya da yanık kokusu almaları durumunda firmayla ya da bayilerle iletişime geçmeleri gerektiğini ifade ediyor. Geçtiğimiz Eylül ayından bu yana da araçlarla ilgili bir yangın vakası yaşanmadığı belirtiliyor. 

Tamirat sürecindeki gecikmenin nedeni olarak ise parça tedariğinde yaşanan sorunlar göseriliyor. Güvenlik uzmanları ise bu tür uzun süreli tamir süreçlerinin sorunlara işaret ettiğini belirtiyor. Koreli iki firma, 2010 yılından bu yana toplamda 13 milyon aracı geri çağırmaları ile dikkatleri çekiyor. Hyundai ve Kia, tamir süreçlerini hızlandıracaklarını belirtiyor. 

Kaynak:https://www.techtimes.com/articles/303122/20240401/3-4-million-hyundai-kia-vehicles-remain-unrepaired-six-months.htm 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir