Google, telefonlardaki uçak moduna çağ atlatıyor!
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Google, telefonlardaki uçak moduna çağ atlatıyor!

0

Google, aldığı yeni patent ile birlikte telefonlarımızda kullandığımız uçak moduna yeni bir soluk getirecek. İşte detaylar…

Uçak modu, telefonlarda uçağa binilmeyen zamanlarda bile sıkça kullanılan bir özelliktir. Ancak uçak modunu hem manuel olarak açmak hem de açtığınız zaman bazı özelliklerden feragat etmek durumundasınız. Google ise bu durumları ele alarak uçak modunu revize etmeyi planlıyor. Bu yeni özelliğin ismi bile belli oldu. Yeni özellik, “Bağlantılı Uçuş Modu olarak” adlandırılacak.

Google’ın yeni uçak modu!


Google, Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) aracılığıyla “Bağlantılı Uçuş Modunu Etkinleştirme” başlıklı bir patent başvurusunda bulundu. Google’ın burada yaptığı, Uçak Modu’nu başka bir düzeye taşımak. Muhtemelen telefonunuzda Uçak Modunu nasıl etkinleştireceğinizi biliyorsunuzdur. Ancak Google, yeni teknolojisiyle birlikte bunu otomatik olarak halletmeyi planlıyor.

Otomatik nasıl olacak diye düşünebilirsiniz. Patente göre Bağlantılı Uçuş Modu, hızlanma ve hızdaki değişiklikleri, basınç düşüşünü izleyerek ve belirli sesleri dinleyerek uçup uçmadığınızı belirlemek için cihazdaki sensörleri kullanacak. Bu sayede uçtuğunuzu anlayan cihaz sizin uğraşmanıza gerek kalmadan Uçuş Modunu (Yeni adıyla Bağlantılı Uçuş Modu) açacak.

Patent başvurusuna göre, Bağlantılı Uçuş Modu’nu etkinleştirecek tetikleyiciler arasında basınç düşüşü, hızlanma ve hız değişiklikleri gibi çevresel faktörler; uçuş motorunun gürültüsü ve irtifa sesi gibi kabin sesleri, ultrasonik uçak işaret sinyalleri, çeşitli radyo sinyalleri (GPS, Hücresel Kimlik, Wi-Fi sinyali), seyahat rezervasyonu etkinliği ve check-in durumu gibi bağlamsal faktörler bulunuyor.

Cihaz uçtuğunuzu belirlediğinde, Bağlantılı Uçuş Modu otomatik olarak etkinleştirilecektir. Buradaki amaç, sizi Bluetooth ve uçağın Wi-Fi sinyallerine bağlı tutarken mobil cihazınızdaki sinyalleri devre dışı bırakmaktır. Şu anda, telefonunuzda Uçak Modunu etkinleştirirseniz, Wi-Fi ve Bluetooth dahil tüm bağlantılar kapatılır. Ancak Uçak Modu’nu etkinleştirdikten sonra Bluetooth ve Wi-Fi’yi ayrı ayrı açarak erişebilirsiniz. Bu hem Android hem de iOS için geçerlidir.
Bu özellik, Wi-Fi’ye bağlı cihazın, yerde kullandığınız Wi-Fi ile aynı “yüksek bant genişliği özelliklerine ve ölçülmemiş kullanıma” bağlıymış gibi çalışmasına da olanak tanır. Böylece, uçak içi Wi-Fi, diğer Wi-Fi ağlarıyla aynı şekilde ele alınır. Google’ın Bağlantılı Uçuş Modu olarak tanıttığı bu yeni uçak modunun Android cihazlara ne zaman geleceği bilinmiyor.

Peki siz bu haber hakkında neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşmayı unutmayın.

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir