Google Chrome’a Canlı Altyazı Çeviri Geliyor: Tüm Videoları ve Müzikleri Türkçe Alt Yazı ile İzleyip Dinleyebileceksiniz
 1. Anasayfa
 2. Google Chrome

Google Chrome’a Canlı Altyazı Çeviri Geliyor: Tüm Videoları ve Müzikleri Türkçe Alt Yazı ile İzleyip Dinleyebileceksiniz

0

 

Google Chrome’un canlı altyazı çeviri özelliği test edilmeye başladı. Bir video veya canlı yayındaki konuşmalara odaklanan özellik, anında çeviri yapma imkanı sunuyor.

Dünyanın en popüler internet tarayıcısı Google Chrome ile ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Google’ın bir süredir üzerinde çalıştığı bilinen canlı altyazı çeviri özelliği, an itibarıyla kullanıcılar tarafından test edilebilir oldu. Yeni özellik, kullanıcıların Chrome deneyimlerine çağ atlatacak gibi görünüyor.

Google Chrome’daki yeni özellik, küçük bir açılabilir menüden ibaret olacak. Kullanıcıların istedikleri yere taşıyabilecekleri bu küçük menü, video veya canlı yayınlar sırasında konuşmaları otomatik olarak algılayıp, altyazı şeklinde çeviri metin sunacak. Kullanıcı, bu özellik sayesinde izlediği bir videoda neler konuşulduğunu çok daha iyi anlayabilecek.

Google Chrome’un yeni özelliği işte böyle görünecek

Google Chrome canlı altyazı çeviri özelliği

Diyelim ki YouTube’da İngilizce ya da farklı bir yabancı dilde video izliyorsunuz ve YouTube’un kendi çeviri sistemini beğenmiyorsunuz. İşte Google Chrome’un canlı altyazı çeviri özelliği, bu gibi durumlarda devreye girecek. Videoyu başlatmadan önce aktif edilmesi gereken özellik, video başladığında otomatik olarak çalışacak. Videodaki sesi önce orijinal dilinde yazıya çevirmeye başlayacak sistem, oluşturduğu metni anlık olarak belirtilen dile çevirecek.

Google Chrome’un ayarlar sayfasındaki Erişilebilirlik bölümü, bu yeni özellik için daha fazla seçenek sunmaya başlayacak. Kullanıcılar, özellik herkes için kullanılabilir olduğu zaman dil paketleri indirip, kullanım deneyimini istedikleri gibi özelleştirecekler. Varsayılan olarak İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Almanca, İtalyanca ve Japonca dilleri için destek veren özellik, istenilmesi halinde bu dillerin hepsi için kaldırılabilecek. Kullanıcının ayar sayfasına gidip istemediği dil paketinin yanındaki çöp kutusu simgesine tıklaması, çeviri özelliğinin o dil için kaldırılmasını sağlayacak.

Ne zaman herkese açılacağı bilinmeyen yenilik, en çok da YouTube dışında video izleyen kullanıcılar için önemli olacak. Bu özellik sayesinde herhangi bir sitedeki herhangi bir video için canlı altyazı oluşturulabilecek. Tabi işin bir de doğruluk tarafı var. Google’ın canlı altyazı çeviri özelliğinin videolardaki sözcükleri ne kadar iyi anlayacağı ve bunları nasıl anlamlı bir bütün haline getireceğini zaman içerisinde göreceğiz.

Kaynak: https://www.reddit.com/r/chrome/comments/12dcvby/chromes_caption_settings_page_has_a_new_ui_with/

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir