Domuz Böbreği Nakledilen 62 Yaşındaki Hasta, Sağlığına Kavuştu
 1. Anasayfa
 2. Genel

Domuz Böbreği Nakledilen 62 Yaşındaki Hasta, Sağlığına Kavuştu

0
ABD’de domuzdan alınan bir böbreğin nakledildiği bir adam, sağlığına kavuşarak taburcu edildi. Ameliyatın üzerinden 2 hafta geçmiş olmasına rağmen hiçbir sorun tespit edilmedi.

Bilim insanları, son birkaç yıldır hayvanlardan alınan organları insanlara nakletmek için çalışmalarını sürdürüyorlar. Aslına bakacak olursak geçmişte, birkaç deneme de yapıldı. Ancak bugüne kadar başarılı bir nakil gerçekleştirilememişti. Gelen son haberler, bu kez durumun değişmiş olabileceğini gözler önüne seriyor.

Richard Slayman de o isimlerden biri. 62 yaşındaki adama, bir domuzdan alınan genetiği değiştirilmiş böbrek nakli yapıldı. Pek çok kişi, bu çalışmanın da nihai sonla tamamlanacağını düşünüyordu. Ancak beklenen olmadı. Bir süre boyunca hastanede gözlem altında tutulan yaşlı adam, sağlığına kavuştuktan sonra taburcu edildi. Ameliyatın üzerinden 2 hafta geçmiş olmasına rağmen hiçbir sorun yaşanmadı.

Domuz böbreğindeki bazı genomlar değiştirildi

domuz böbreği nakledilen adam iyileşti

Bilim insanları, domuzdan alınan bir böbreğin insanlarda uyumlu olması için özel bir çalışma yaptılar. Bu çalışma kapsamında böbrekteki 7 genom alındı. Bunun yerine insandan alınmış 3 genom eklendi. Bu sayede uyumluluk artırıldı. Ayrıca domuz böbreğinde bulunan ve hastalık yapma olasılığı bulunan birkaç adet endojen retrovirüsü de etkisiz hâle getirildi. Uzmanlar, geçmişte başarısızlıkla sonuçlanan domuz böbreği nakli operasyonunda, endojen retrovirüslerinin katkısının olabileceğini düşünüyorlar.

Richard Slayman, ABD’de bulunan Massachusetts General Hospital’da yaptığı açıklamada kendini çok iyi hissettiğini söyledi. Dr. Tatsuo Kawai tarafından yapılan açıklamada ise “Bu naklin başarısı, binlerce bilim insanı ve hekimin on yıllar boyunca gösterdiği çabaların sonucudur.” ifadelerine yer verildi.

Kaynak: https://gizmodo.com/62-year-old-man-doing-great-after-leaving-hospital-with-1851388262

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir