Chrome gizli sekme modu davasında yeni gelişme: Kullanıcılar ne kadar güvende?
 1. Anasayfa
 2. Google Chrome

Chrome gizli sekme modu davasında yeni gelişme: Kullanıcılar ne kadar güvende?

0

 

Yargıç Yvonne Gonzalez-Rogers, Google Chrome gizlilik skandalı ile ilgili açılan dava için şirketin sunduğu özet karar talebini reddetti.


Geçtiğimiz yıllarda ortaya Google Chrome çıkan gizli sekme modu skandalı nedeniyle açılan davada yeni bir gelişme yaşandı. Yargıç Yvonne Gonzalez-Rogers, Google Chrome yazılımında milyonlarca kişinin gizliliğini yasa dışı bir şekilde ihlal ettiğini iddia eden kullanıcılar tarafından açılan bir davada Google’ın özet karar talebini reddetti.

Google, Chrome gizli sekme skandalı nedeniyle dava edildi


Google’a dava açan kişiler, şirketin Chrome web tarayıcısında gizli mod kullandıkları halde verilerin kaydedildiğini ve Google tarafından izlendiğini ididia ediyor. Yargıç Gonzalez-Rogers, “Google’ın kullanıcıların özel olarak gezinirken verilerini toplamayacağına dair uygulanabilir bir söz oluşturup oluşturmadığı konusunda bir sorun tespit ettik.” ifadelerine yer verdi.

Karara yanıt olarak Google sözcüsü José Castañeda, şu açıklamayı yaptı:

“Bu iddialara şiddetle karşı çıkıyoruz ve kendimizi onlara karşı şiddetle savunacağız. Chrome’daki gizli mod, etkinliğiniz tarayıcınıza veya cihazınıza kaydedilmeden internette gezinme seçeneği sunar. Her yeni gizli sekme açtığınızda açıkça belirttiğimiz gibi, web siteleri oturumunuz sırasında göz atma etkinliğiniz hakkında bilgi toplayabilir.

Google’ın yargıcın bahsettiği iddialarına aykırı olan bir başka konu da, davacıların Google’ın “kullanıcıların normal ve özel tarama verilerini aynı günlüklerde sakladığına; kullanıcılara kişiselleştirilmiş reklamlar göndermek için bu karışık günlükleri kullanır; ve toplanan bireysel veri noktaları kendi başlarına anonim olsalar bile, toplandıklarında Google bunları ‘başarı olasılığı yüksek olan bir kullanıcıyı benzersiz bir şekilde tanımlamak’ için kullanabilir.”

Davacılar, 2020 yılında yaptıkları başvuruda 5 milyar dolar tazminat talep etti. Google’ın itirazını reddeden yargıç, “Davacılar, tarama verileri için bir pazar olduğunu kanıtladı. Google, iddia edilen verileri gizlice toplayarak davacıların bu pazara girmesini engelledi.” dedi.

Google’ın devam etmekte olan kullanıcıların özel göz atma verilerini toplamasını ele almak için ihtiyati tedbir gerekli olduğu belirtiliyor. Şirketin davacılarla uzlaşma yoluna gideceği tahmin ediliyor.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir