Berlin Sokaklarında İnsanların Tepesinden Neden Bu Tuhaf Pembe Borular Geçiyor?
 1. Anasayfa
 2. Sağlık ve Yaşam

Berlin Sokaklarında İnsanların Tepesinden Neden Bu Tuhaf Pembe Borular Geçiyor?

0

 

Almanya’nın başkenti Berlin’i ziyaret etme şansınız olduysa ya da herhangi bir yerde gördüyseniz sokak ortasında duran pembe boruları elbet merak etmişsinizdir. Şehri koca tablonun içindeymiş gibi hissettiren bu manzaranın aslında basit bir hikâyesi var!

Bakıldığında direkt olarak göze çarpan pembe borular, bu yıl bizi kasıp kavuran Barbie filminin bir sahnesiymiş gibi hissettiriyor. Ancak bu aslında sadece Berlin’in altyapı sistemi ile alakalı bir durum. 

Ülkemizde bir örneğine rastlamamızın çok zor olduğu, Berlin’in sokaklarına ise renk katan bu pembe borular kimine göre çok eğlenceliyken kimine göre de kötü bir görüntü oluşturuyor. Bakalım sebebini öğrendikten sonra siz nasıl bulacaksınız. 

Karmaşık dursa bile bir sanat eseri gibi durduklarını kabul etmek gerek.

berlin pembe borular

Eğer pembe değil de gri, beyaz ya da sıkıcı renkler tercih edilseydi bir ‘sanat eseri’ gibi hissettirmesi imkânsızdı. O yüzden pembenin eğlenceli ve dinamik bir hava kattığını kabul etmek gerek.

Berlin’in bataklık üzerine kurulu olduğu bir şehir olduğunu düşünürsek, boruların hikâyesi kafamıza oturabilir. Hatta bu şehir bataklık üzerinde yüzüyor desek yanlış olmaz.

berlin pembe borular

Şehirde, her inşaat projesinde bol miktarda yer altı suyu çıkarılması gerekiyor. Su ise yerin sadece birkaç metre altında. Borular, meşhur duvarın yıkılmasından sonra drenajı sağlamak, sokaklarda taşkınlık olmaması ve su seviyesini kontrol altında tutmak için yerleştirildi. 

Ağırlıklı olarak pembe kullanılsa da mavi ve mor renkler de tercih ediliyor. Peki neden bu renkler?

berlin boruları

Pollems adlı bir şirket, Berlin’in yer altı su borularının yapımı için görevlendirildiğinde şehirdeki çocuklar arasında en sevilen renginin ne olduğunu araştırmış. Sonuç ise tahmin edeceğiniz üzere pembe çıkmış. Bu yüzden bugün Berlin’in her sokağında pembe renkli borular görüyoruz. 

Kentsel peyzajda da şehrin iticiliğini minimuma indirmek için bu rengin seçildiği söyleniyor.

berlin pembe boru

Çok sevilen bu fikir, bir gereklilikten çok zaman içinde şehrin simgesine dönüştü. Şu anda Varşova gibi Avrupa’nın diğer şehirleri de bu tasarımı kendilerine adapte etmiş durumda. Berlin’in pembe boruları, Almanya’ya özgü kalırken kısa hikâyesinin sırrını da böylece çözmüş olduk.

Kaynaklar: Berlin GlobalExberlinerBBC

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir