Amerika şaşkın: MMU KAAN’ın satış fiyatı F-35’in yarısı kadar!
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Amerika şaşkın: MMU KAAN’ın satış fiyatı F-35’in yarısı kadar!

0

Dünya gündeminde de konu MMU KAAN satış fiyatı! İşte sizler için detaylar ve MMU KAAN satış fiyatının F-35 ile kıyaslanması…

Her geçen gün farklı haberlerin yankı yaptığı Türkiye’nin yerli ve milli savunma sanayi yolculuğundaki önemli adımlardan biri olan MMU KAAN, yabancı basının da dikkatini çekiyor. Bu kapsamda yeni haberlerin ortaya çıkmasıyla birlikte global anlamda da Milli Muharip Uçak tanınmaya başlandı. Bunların yanı sıra MMU KAAN’ın maliyeti de yabancı basında gündem oldu. İşte detaylarıyla MMU KAAN maliyet raporları ve satış fiyatı…

F-35’in yarısı kadar: İşte MMU KAAN satış fiyatı!

Çıkan son haberler sadece Türkiye’de değil dünya basınında da büyük bir yer tutmaya başladı. Özellikle Türkiye’nin yerli ve milli üretimi İHA ve SİHA’ları ile elde edilen başarılar, Rus Ukrayna savaşında bu araçların kullanılmasının gündeme oturması gibi etmenler dış basınında dikkatini çekiyor. Bunların ardından F-35 gibi 5. nesil savaş uçağı olması ile ünlenen MMU KAAN’da dış basının gündemine oturdu.


Bulgarian Military tarafından yapılan habere göre, MMU KAAN’ın uzmanlara göre önümüzdeki yıllarda satış fiyatı Çinlilerin 5. nesil savaş uçağı olan J-20 avcı uçağının fiyatına denk gelebilir. Açık kaynaklardan edinilen bilgiye göreyse bu uçağın satış fiyatı 110 milyon dolar civarında. F-35’in satış fiyatının 200 milyon dolar civarında olduğu düşünüldüğünde MMU KAAN’ın yarı fiyatına satıldığını söyleyebiliriz.

Bunun yanı sıra MMU KAAN’ı üreten TUSAŞ’ın ayda 2 adet satış yaparak yılda 2.5 milyar dolar gelir elde etmeyi planladığını da düşünürsek uçağın satış fiyatının 105 milyar dolar olduğunu hesaplayabiliriz. Konuyla ilgili TUSAŞ’tan resmi bir açıklama gelmese de yapılan hesaplar durumu bu şekilde gösteriyor.
MMU KAAN teknik özellikleriUzunluk: 21 m
Kanat açıklığı: 14 m
Yükseklik: 6 m
Itki: 2x 29.000-2x 32.500 lbs (2x F110)/ TEI üretimi 2x 35.000 lbs
Servis tavanı: 55.000+ ft
Azami hız: 1.8 Mach
G limitleri: +9g / -3.5g
Aviyonikler:ASELSAN’ın yerli AESA radarı bütünleşik RF sistemi (BÜRFİS)
SAR (Sentetik açıklıklı radar sistemi)
IRST (Kızılötesi arama ve takip) sensörü
EOTS (Elektro-optik hedefleme sistemi)
Kaska monteli nişangah sistem
Diğer:Yüksek manevra kabiliyeti ve güçlü bir itki sistemi
Süperseyir kabiliyeti
Uzun harekat yarıçapı
Radarda düşük görünürlük
Sensör füzyonu
Gelişmiş veri bağı kabiliyetleri
Yüksek hassasiyete sahip mühimmatlar atabilme kabiliyeti

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir