Akıllı Telefonlarda Yapay Zekâ Çağını Başlatacak “Galaxy AI” Tanıtıldı: İşte Tüm Özellikler
 1. Anasayfa
 2. Mobil

Akıllı Telefonlarda Yapay Zekâ Çağını Başlatacak “Galaxy AI” Tanıtıldı: İşte Tüm Özellikler

0

Samsung, Galaxy Unpacked etkinliğinde Galaxy S24 serisini bizlerle buluşturdu. Şirket, ayrıca seçili Galaxy cihazlarda yer alacak yapay zekâ özelliklerini de tanıttı. İşte akıllı telefonlara çağ atlatacak bu özellikler.

Samsung, bugün büyük heyecanla beklenen Unpacked etkinliğini gerçekleştirdi. Lansmanın yıldızı, herkesin beklediği gibi yeni Galaxy S24 serisi oldu. Standart, Plus ve Ultra modelden oluşan cihazlar, birçok önemli yenilikle beraber geldi.

Samsung’un bu yılki modellerinin yanı sıra getirdiği en büyük yenilik, yapay zekâ özellikleriydi. S24 modelleri başta olmak üzere bazı seçili Galaxy cihazlar, “Galaxy AI” ismi altında yepyeni bir çağa giriş yaparak “yapay zekâ telefonları” hâlini almaya başladı. Peki Google’ın da parmağı olan bu özellikler neler? Gelin bakalım.

İstediğiniz şeyi daire çizerek arayabileceksiniz

Konuşmalar sırasında gerçek zamanlı çeviri

Galaxy S24, aramalar sırasında gerçek zamanlı çeviri özelliği sunacak. Diller, hiçbir üçüncü taraf uygulama ihtiyacı olmadan canlı bir şekilde çevrilebilecek.

Kullanıcılar bu şekilde farklı dillerde iletişim kurabilecekler. Desteğin şimdilik aralarında Türkçenin yer almadığı 13 dilde bulunduğu ifade edildi. Özellik, Samsung hesabı ve internet bağlantısı gerektirecek.

Not asistanı

Bu özellik ise Samsung’un Notlar uygulamasına yapay zekâ özellikleri getiriyor. Özellik, notları özetleyebiliyor, çeviri yapabiliyor ve format değişiklikleri uygulayabiliyor.

Yapay zekâyla görsel düzenleme

*Ünlü teknoloji editörü Marques Brownlee’nin özelliği denediği video

“Generative edit” ismi verilen etkileyici bir özellik de var. Google’ın son Pixel cihazlara getirdiği Magic Editor’e benzeyen bu yapay zekâ destekli yenilik, galerideki görseller üzerinde objeleri oynatma veya silme gibi işlevler sunuyor. Mesela bir objeyi kaldırdığınızda yapay zekâ o alanı doldurabiliyor.

Sesleri metne çevirme özelliği

Ses kaydetmeyi sevenlerin bayılacağı bu yapay zekâ destekli transkripsiyon özelliği, kayıtları metne döküp başka bir dile çevirebiliyor. Ayrıca ses kaydını özetleyerek daha kısa hâle de getirebiliyor. Daha da iyisi, yerleşik olarak geliyor. Yani internet bağlantısı olmadan kullanılabiliyor.

Sohbet asistanı

Resmî veya günlük konuşmalarda mesaj gönderirken uygun şeyi yazmakta zorlanan illa ki olmuştur. Chat Assist ismi verilen sohbet asistanı özelliği, buna çözüm getiriyor. Klavyeye yerleşik gelen Chat Assist, metin tabanlı e-posta, sosyal medya, mesajlar gibi hizmetlerde olduğunuzu anlayarak yazdıklarınıza göre size öneriler sunuyor. Çeviri yapabiliyor, dil bilgisini kontrol edebiliyor ve yazı tarzını belirleyebiliyor. 

Yapay zekâyla oluşturulan duvar kağıtları

Samsung’un yine Google’dan aldığı bir özellik de duvar kâğıtları. Galaxy cihazlar, yapay zekâ tarafından oluşturulmuş duvar kâğıtlarına da yer verecek.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir