Opera’ya ChatGPT Geldi: Sayfalarca Süren Yazıların, Özetlerini Sunacak
  1. Ana Sayfa
  2. Yazılım veDonanım

Opera’ya ChatGPT Geldi: Sayfalarca Süren Yazıların, Özetlerini Sunacak

0

 

Opera, yapay zeka destekli sohbet botu ChatGPT’yi tarayıcıya entegre etti. Kullanıcılar, geliştirilen yeni özellik sayesinde ChatGPT’den internette yayınlanan uzun yazıların özetlerini isteyebilecek.

Popüler internet tarayıcıları arasında yer alan Opera, ChatGPT ile ilgili önemli bir adım attı. Geliştirici ekip, ChatGPT’yi Opera’ya entegre enden bir eklenti oluşturdu. Bu eklenti, yazıların ChatGPT tarafından otomatik olarak özetlenmesini sağlıyor.

Opera’nın yeni eklentisi oldukça basit bir kullanım imkanı sunuyor. Bir makale Opera ile açıldığında, sağ üstteki ‘özetle’ butonuna tıklandığında makalenin nispeten kısa bir özeti oluşturuluyor.

Eklentinin Türk kullanıcıların işine yarayıp yaramayacağı henüz belli değil

Opera ChatGPT

Opera’nın henüz test aşamasında olan makale özetleme özelliği, şu an için Türkiye’de kullanılabilir değil gibi görünüyor. Hal böyle olunca özelliğin Türkçe makaleler için destek verip vermeyeceğini deneyimleyemedik. Ancak ChatGPT’nin Türkçe dil desteği sunduğunu düşünürsek özelliğin Türkiye’de de kullanıma sunulma ihtimalinin epey yüksek olduğunu ifade edebiliriz.

Geliştirilen özellik ile ilgili açıklamalarda bulunan Opera yöneticilerinden Per Wetterdal, bunun yeni bir başlangıç olduğunu belirtti. Opera’nın Eş CEO’su Song Lin tarafından yapılan açıklamalarda ise üretken yapay zekalara karşı ciddi bir ilgi olduğunu ve tarayıcıların buna kayıtsız kalamayacağını, yapay zeka destekli web deneyimi için Opera olarak ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Opera’nın ChatGPT desteği ile ilgili hazırladığı videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Kaynak: https://blogs.opera.com/desktop/2023/02/opera-ai-browser-integration/ 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap