Akaryakıt Fiyatlarına Bir Zam da ÖTV’den Geldi: Pompaya Yansıdı
 1. Anasayfa
 2. Otomotiv

Akaryakıt Fiyatlarına Bir Zam da ÖTV’den Geldi: Pompaya Yansıdı

0

Dün gece Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanı kararı ile birlikte akaryakıt fiyatlarındaki Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) zamlandı.

Geçtiğimiz 2 hafta boyunca akaryakıt ücretlerine 1 lira, 1 buçuk lira olacak şekilde art arda zamlar geldi. Duracak gibi de gözükmüyor zira şimdi de akaryakıtın kendisine değil ancak vergisine zam geldi. Akaryakıtlardan alınan Özel Tüketim Vergisi, yaklaşık %250 zamlandı.

Bu zamlar ile birlikte benzinden alınan ÖTV miktarı, litre başına 5 TL artış göstererek 2,52 TL’den 7,52 TL’ye, motorinden alınan ÖTV miktarı ise yine 5 TL artış göstererek 2,05 TL’den 7,05 TL’ye çıktı. Sadece bunlar değil, diğer akaryakıt türlerinde de 5 TL’lik bir artış söz konusu.

Peki bu zamlar pompaya nasıl yansıyacak?

Vergiye Dair sitesinin kurucusu olan vergi uzmanı Ozan Bingöl’ün aktardığına göre akaryakıt’tan alınan ÖTV’ye gelen bu zam, KDV’si ile birlikte hesaplandığında pompaya 6 TL’lik bir zam olarak yansıyacak. Bu da mevcut litre başına akaryakıt fiyatlarının ortalama 32 TL olacağı anlamına geliyor.

Benzin fiyatları

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir