ABD, Sovyet projesine sahip çıktı! Liberty Lifter
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

ABD, Sovyet projesine sahip çıktı! Liberty Lifter

0

Sovyet Ekranoplan projesi yıllar sonra DARPA Liberty Lifter kargo uçağı ile gerçek oluyor. Su yüzeyinden gidecek uçak devasa kapasiteye sahip.


Komplo teorileriyle anılan DARPA, bir dönem SSCB’nin geliştirdiği Ekronoplan benzeri yeni bir deniz uçağı geliştiriyor. Liberty Lifter adlı proje, tıpkı Ekranoplan gibi denizin hemen üzerinden gidecek ve devasa bir yük taşıma kapasitesine sahip olacak.

Sovyet Ekranoplan, Liberty Lifter kargo uçağı ile gerçek oluyor


Boeing alt şirketi olan Aurora tarafından geliştirilen deniz uçağı deniz yüzeyinden gidecek. Peki ama neden bu devasa uçak deniz yüzeyinde ilerliyor? Öncelikle bu devasa kargo uçağı dünyanın en büyük kargo uçağı olan Boeing C-17 Globemaster III il aynı büyüklükle kargo hacmine sahip. Ancak C-17 ancak 73 tonluk yükler taşıyabiliyor.

Liberty Lifter kargo uçağı ise deniz yüzeyinde elde ettiği daha az sürtünmeli ivmeyle çok daha uzun mesafelerde daha fazla yük taşıyabiliyor. Şu an için projenin önünde yer alan en büyük engel ise deniz uçağının dalgalı denizlere karşı nasıl korunacağı.


DARPA sitesinde yazan teknik bilgilere göre Liberty Lifter kargo uçağı şu an için 100 ton yükle 10 bin feet yani 300 km kadar yol katedebilme kapasitesine sahip. Ancak uçağın henüz testleri devam ediyor ve bu yükü ne kadar hızla götürdüğü henüz belli değil.

Sovyet Ekranoplan uçakları ise 100 ton yükü 2000 km gibi oldukça uzak alanlara taşıma kapasitesine sahipti. Ancak bu uçakların geliştirilmesinin pahalı olması,dalgalı denizlerde kullanma zorlukları projenin gerçekleşmesine engel oldu. Buna karşın eski Sovyet topraklarında geliştirilen ve denemeleri yapılan Ekranoplan hurdalarına rastlamak mümkün.

ABD şu an için Liberty Lifter için dalgalı denizlerde zarar görmeden hareket etmesi burun tasarımını 2025 yılına kadar bitirmeye çalışıyor. Eğer her şey yolunda giderse Liberty Lifter kargo uçağı denize inen ilk Ekranoplan olacak ve 2028 yılında göreve başlayacak.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir